Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

10.03.2020

Opowieść o Jonaszu Kofcie Książką Roku 2019

Z przyjemnością informujemy, że książka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" Piotra Derlatki zdobyła nagrodę dla najlepszej biografii w plebiscycie Książka Roku 2019 organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

03.04.2020

Rozmowa z Izabellą Frączyk.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Izabellą Frączyk, autorką książki "Wszystko nie tak! 2"

Bestsellery

TOP 20

  1. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  2. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  3. Wszystko nie tak! 2 Izabella Frączyk

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Autorka tej książki jest hinduską feministką, walczy o prawa kobiet w Indiach. Mieszka w Teksasie, gdzie na uniwersytecie w Houston prowadzi kursy twórczego pisania. Czy ma to wpływ na treść Strażnika muszli, książki dla młodszych nastolatków? Niewykluczone - konstrukcja jest prosta i logiczna, zaś postaci żeńskie należą bez wyjątku do bohaterów pozytywnych.
To opowieść o dojrzewaniu - podejmowaniu odpowiedzialności, dokonywaniu właściwych wyborów, pokonywaniu strachu i egoizmu. Są tu wszystkie elementy, jakie składają się na zajmującą baśń: ubogi chłopiec o dobrej duszy, który z biedniejszym od siebie podzieli się ostatnim owocem mango; tajemniczy starzec próbujący odzyskać tytułową muszlę, dobro czyniący amulet wykradziony przez strąconego anioła; są fałszywi i prawdziwi przyjaciele, jest raj, dla którego trzeba poświęcić doczesne szczęście. Strażnik muszli nie jest oczywiście traktatem religijnym, ale też każda baśń - także współczesna - stanowi swoiste wyznanie wiary w zwycięstwo dobra.
„Wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane - mówi autorka. - Niekiedy złe wydarzenia muszą zajść po to, by mogły zajść wydarzenia dobre”. W książce jednych i drugich nie brakuje, opowiedzianych ciekawie, z humorem i ogromną masą szczegółów, ukazujących Indie widziane oczyma hinduskiego dziecka.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004