Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Autorka tej książki jest hinduską feministką, walczy o prawa kobiet w Indiach. Mieszka w Teksasie, gdzie na uniwersytecie w Houston prowadzi kursy twórczego pisania. Czy ma to wpływ na treść Strażnika muszli, książki dla młodszych nastolatków? Niewykluczone - konstrukcja jest prosta i logiczna, zaś postaci żeńskie należą bez wyjątku do bohaterów pozytywnych.
To opowieść o dojrzewaniu - podejmowaniu odpowiedzialności, dokonywaniu właściwych wyborów, pokonywaniu strachu i egoizmu. Są tu wszystkie elementy, jakie składają się na zajmującą baśń: ubogi chłopiec o dobrej duszy, który z biedniejszym od siebie podzieli się ostatnim owocem mango; tajemniczy starzec próbujący odzyskać tytułową muszlę, dobro czyniący amulet wykradziony przez strąconego anioła; są fałszywi i prawdziwi przyjaciele, jest raj, dla którego trzeba poświęcić doczesne szczęście. Strażnik muszli nie jest oczywiście traktatem religijnym, ale też każda baśń - także współczesna - stanowi swoiste wyznanie wiary w zwycięstwo dobra.
„Wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane - mówi autorka. - Niekiedy złe wydarzenia muszą zajść po to, by mogły zajść wydarzenia dobre”. W książce jednych i drugich nie brakuje, opowiedzianych ciekawie, z humorem i ogromną masą szczegółów, ukazujących Indie widziane oczyma hinduskiego dziecka.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004