Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

04.03.2021

Spotkanie online z Piotrem Borlikiem

W czwartek 4 marca o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Skłam, że mnie kochasz".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  2. Księga Dwóch Dróg Jodi Picoult
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Autorka tej książki jest hinduską feministką, walczy o prawa kobiet w Indiach. Mieszka w Teksasie, gdzie na uniwersytecie w Houston prowadzi kursy twórczego pisania. Czy ma to wpływ na treść Strażnika muszli, książki dla młodszych nastolatków? Niewykluczone - konstrukcja jest prosta i logiczna, zaś postaci żeńskie należą bez wyjątku do bohaterów pozytywnych.
To opowieść o dojrzewaniu - podejmowaniu odpowiedzialności, dokonywaniu właściwych wyborów, pokonywaniu strachu i egoizmu. Są tu wszystkie elementy, jakie składają się na zajmującą baśń: ubogi chłopiec o dobrej duszy, który z biedniejszym od siebie podzieli się ostatnim owocem mango; tajemniczy starzec próbujący odzyskać tytułową muszlę, dobro czyniący amulet wykradziony przez strąconego anioła; są fałszywi i prawdziwi przyjaciele, jest raj, dla którego trzeba poświęcić doczesne szczęście. Strażnik muszli nie jest oczywiście traktatem religijnym, ale też każda baśń - także współczesna - stanowi swoiste wyznanie wiary w zwycięstwo dobra.
„Wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane - mówi autorka. - Niekiedy złe wydarzenia muszą zajść po to, by mogły zajść wydarzenia dobre”. W książce jednych i drugich nie brakuje, opowiedzianych ciekawie, z humorem i ogromną masą szczegółów, ukazujących Indie widziane oczyma hinduskiego dziecka.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004