Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Autorka tej książki jest hinduską feministką, walczy o prawa kobiet w Indiach. Mieszka w Teksasie, gdzie na uniwersytecie w Houston prowadzi kursy twórczego pisania. Czy ma to wpływ na treść Strażnika muszli, książki dla młodszych nastolatków? Niewykluczone - konstrukcja jest prosta i logiczna, zaś postaci żeńskie należą bez wyjątku do bohaterów pozytywnych.
To opowieść o dojrzewaniu - podejmowaniu odpowiedzialności, dokonywaniu właściwych wyborów, pokonywaniu strachu i egoizmu. Są tu wszystkie elementy, jakie składają się na zajmującą baśń: ubogi chłopiec o dobrej duszy, który z biedniejszym od siebie podzieli się ostatnim owocem mango; tajemniczy starzec próbujący odzyskać tytułową muszlę, dobro czyniący amulet wykradziony przez strąconego anioła; są fałszywi i prawdziwi przyjaciele, jest raj, dla którego trzeba poświęcić doczesne szczęście. Strażnik muszli nie jest oczywiście traktatem religijnym, ale też każda baśń - także współczesna - stanowi swoiste wyznanie wiary w zwycięstwo dobra.
„Wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane - mówi autorka. - Niekiedy złe wydarzenia muszą zajść po to, by mogły zajść wydarzenia dobre”. W książce jednych i drugich nie brakuje, opowiedzianych ciekawie, z humorem i ogromną masą szczegółów, ukazujących Indie widziane oczyma hinduskiego dziecka.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004