Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Epigramy

Aktualności

13.12.2018

Spotkanie z Beatą Sabałą-Zielińską w Warszawie

We wtorek 22 stycznia o godz. 19:00 zapraszamy do kina Wisła w Warszawie (pl. Wilsona 2) na spotkanie z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", oraz ratownikami - bohaterami jej książki.

Wywiady

01.12.2018

"Nie mówiłam ani po polsku, ani po niemiecku, po prostu się nie odzywałam"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Emilią Smechowski, autorką książki "My, superimigranci".

Posłuchaj i zobacz

04.12.2018

"Pogoda dla puchaczy. Zima"

Marcin Kozioł i Bartek Jędrzejak o książce "Pogoda dla puchaczy. Zima". Zapraszamy do obejrzenia nagrania!

Bestsellery

TOP 20

  1. Dawid Kwiatkowski. Optymistyczny kalendarz 2019 Dawid Kwiatkowski
  2. Jestem żoną terrorysty Laila Shukri
  3. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć Beata Sabała-Zielińska

Fotogaleria

więcej »

Epigramy

Posejdippos

Jarosław Lipszyc

Nowość sprzed 2,3 tys. Lat

Rzecz niezwykła, i to z kilku powodów. Najważniejszym jest ten, że to najstarsza książka na świecie. Posejdippos z Pelli był ogromnie cenionym epigramatykiem, czyli autorem krótkich wierszowanych utworów o zaskakujących zakończeniach. Należy przy tym pamiętać, że w czasach antycznych był to gatunek literacki niezwykle ceniony, a respekt, jaki otaczał poetów, był ogromny.
W roku 1992 środowiska badaczy antyku zelektryzowała wiadomość, że odkryto papirusy z nieznanymi wcześniej utworami Posejdipposa. Po latach prowadzonych w niemal kompletnej tajemnicy badań teksty te opublikowano w 2001 roku we Włoszech. Okazało się, że przetrwały one tylko dzięki specyficznej metodzie konserwowania egipskich mumii. Jednym z elementów sarkofagu był tzw. kartonaż, robiony ze starych, nienadających się do użytku papirusów. Co wydawało się bezpowrotnie zepsute w czasach faraonów, teraz okazało się źródłem bezcennej wiedzy. Jeden z kartonaży zawierał zwój zawierający 109 utworów Posejdipposa, poświęconych tematom tak różnym jak szlachetne kamienie, epitafia, rzeźby czy wróżby. Co więcej, epigramy te były pogrupowane tematycznie, w rozdziały.
To najstarszy znany nam dokument tego typu, a więc i najstarsza znana książka - choć taka kategoryzacja może wydawać się nieco naciągana.

Życie Warszawy, Po godzinach, 26 sierpnia-1 września 2004