Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Epigramy

Aktualności

03.07.2021

5. Zlot w Lipowie 2021: edycja jubileuszowa online

W sobotę 3 lipca o godz. 20:00 zapraszamy na piąty, jubileuszowy Zlot w Lipowie 2021, czyli spotkanie wszystkich czytelniczek i czytelników twórczości Katarzyny Puzyńskiej!

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

12.06.2021

Rozmowa z Agatą Passent

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Agatą Passent z okazji wydania "Dzienników 1956-1958 i 1970" Agnieszki Osiecki.

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska Żydówka Tanya Valko
  2. Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Krzysztof Daukszewicz
  3. Rączka rączkę myje Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Epigramy

Posejdippos

Jarosław Lipszyc

Nowość sprzed 2,3 tys. Lat

Rzecz niezwykła, i to z kilku powodów. Najważniejszym jest ten, że to najstarsza książka na świecie. Posejdippos z Pelli był ogromnie cenionym epigramatykiem, czyli autorem krótkich wierszowanych utworów o zaskakujących zakończeniach. Należy przy tym pamiętać, że w czasach antycznych był to gatunek literacki niezwykle ceniony, a respekt, jaki otaczał poetów, był ogromny.
W roku 1992 środowiska badaczy antyku zelektryzowała wiadomość, że odkryto papirusy z nieznanymi wcześniej utworami Posejdipposa. Po latach prowadzonych w niemal kompletnej tajemnicy badań teksty te opublikowano w 2001 roku we Włoszech. Okazało się, że przetrwały one tylko dzięki specyficznej metodzie konserwowania egipskich mumii. Jednym z elementów sarkofagu był tzw. kartonaż, robiony ze starych, nienadających się do użytku papirusów. Co wydawało się bezpowrotnie zepsute w czasach faraonów, teraz okazało się źródłem bezcennej wiedzy. Jeden z kartonaży zawierał zwój zawierający 109 utworów Posejdipposa, poświęconych tematom tak różnym jak szlachetne kamienie, epitafia, rzeźby czy wróżby. Co więcej, epigramy te były pogrupowane tematycznie, w rozdziały.
To najstarszy znany nam dokument tego typu, a więc i najstarsza znana książka - choć taka kategoryzacja może wydawać się nieco naciągana.

Życie Warszawy, Po godzinach, 26 sierpnia-1 września 2004