Strona główna / Kulinaria / Krupniki, likiery, nalewki

Aktualności

25.02.2020

O pokusach i pragnieniach w Faktycznym Domu Kultury

We wtorek 10 marca o godz. 19.00 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12) na spotkanie wokół książki Gabrieli Wiener "Seksografie. Reportaż uczestniczący o pokusach i pragnieniach".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Krupniki, likiery, nalewki

Hanna Szymanderska

Beata Kęczkowska

A mogło być tak pięknie

No i już się spóźniłam! A mogłoby być tak: święta Bożego Narodzenia, za oknem śnieg, w domu cieplutko, choinka. Stolik, na stoliczku pierniczki, do pierniczków likierek. W powstawaniu tego wymarzonego trunku udział biorą: pomarańcze, cytryny, goździki, ziarenka kardamonu i świeżo palonej kawy, wanilia, cynamon i oczywiście dość mocne procenty. Wymarzony zestaw! Tymczasem z przepisu wynika, że do zrealizowania mojego superplanu (prawda, że super?) zabrakło coś około trzech miesięcy. Bo likierek ów - zwany, nie wiedzieć czemu staroświeckim - lubi sobie poleżakować. I to sześć-osiem miesięcy, a i na fazę wstępnego wymieszania składników potrzeba miesiąca. I jak tu nie mieć żalu do: autorki, wydawnictwa, własnego gapiostwa? O co? O to, że dopiero teraz wpadła mi w ręce książka z przepisami na domowe nalewki? O losie! Nic to. W tym roku zadowolę się jeszcze „zapalanką tatusia” (cukier waniliowy plus mocne procenty, ale jak to się robi, wie tylko ojciec), za to w następnym roku ho, ho! Tymczasem wypróbuję mniej czasochłonne krupniki, likiery, nalewki. W ilościach rozsądnych, rzecz jasna.

Gazeta Wyborcza, Co jest grane, 13-19 sierpnia 2004