Strona główna / Kulinaria / Krupniki, likiery, nalewki

Aktualności

27.03.2020

Marcin Margielewski - spotkanie online

W poniedziałek 30 marca o godz. 21.00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Zaginione arabskie księżniczki".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  2. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  3. Wszystko nie tak! 2 Izabella Frączyk

Fotogaleria

więcej »

Krupniki, likiery, nalewki

Hanna Szymanderska

Beata Kęczkowska

A mogło być tak pięknie

No i już się spóźniłam! A mogłoby być tak: święta Bożego Narodzenia, za oknem śnieg, w domu cieplutko, choinka. Stolik, na stoliczku pierniczki, do pierniczków likierek. W powstawaniu tego wymarzonego trunku udział biorą: pomarańcze, cytryny, goździki, ziarenka kardamonu i świeżo palonej kawy, wanilia, cynamon i oczywiście dość mocne procenty. Wymarzony zestaw! Tymczasem z przepisu wynika, że do zrealizowania mojego superplanu (prawda, że super?) zabrakło coś około trzech miesięcy. Bo likierek ów - zwany, nie wiedzieć czemu staroświeckim - lubi sobie poleżakować. I to sześć-osiem miesięcy, a i na fazę wstępnego wymieszania składników potrzeba miesiąca. I jak tu nie mieć żalu do: autorki, wydawnictwa, własnego gapiostwa? O co? O to, że dopiero teraz wpadła mi w ręce książka z przepisami na domowe nalewki? O losie! Nic to. W tym roku zadowolę się jeszcze „zapalanką tatusia” (cukier waniliowy plus mocne procenty, ale jak to się robi, wie tylko ojciec), za to w następnym roku ho, ho! Tymczasem wypróbuję mniej czasochłonne krupniki, likiery, nalewki. W ilościach rozsądnych, rzecz jasna.

Gazeta Wyborcza, Co jest grane, 13-19 sierpnia 2004