Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Kuba Rozpruwacz. Portret zabójcy

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Kuba Rozpruwacz. Portret zabójcy

Patricia Cornwell

Dorota Dzierżanowska

Portret Pana Nikt

Patricia Cornwell na tropie Kuby Rozpruwacza

Pisarka Patricia Cornwell rusza tropem Kuby Rozpruwacza. Śledztwo nie jest łatwe, ponieważ od zbrodni przypisanych Rozpruwaczowi minęło przeszło sto lat. Głównym podejrzanym jest Walter Sickert - znany malarz okresu wiktoriańskiego.

Sickert (1860-1942) był jednym z najwybitniejszych artystów brytyjskich swej generacji. Urodził się w Monachium jako syn Duńczyka i Irlandki, którzy w 1869 roku osiedlili się w Londynie. Jego ojciec i dziadek też byli utalentowanymi malarzami. Sickert przez kilka lat pracował jako aktor, później jednak postanowił zająć się rodzinną profesją. Malował głównie sceny miejskie, a także sceny z życia teatru, music-hallu, ubogie wnętrza domowe. Unikał modnych gustów oraz konwencjonalnej malowniczości, wydobywając piękno z obskurnej rzeczywistości i obdarzając urokiem rzeczy pospolite.

Najsłynniejszym obrazem jest „Ennui” - studium nieudanego małżeństwa, namalowanym w co najmniej czterech wersjach. Ta, pochodząca z 1914 roku, jest ozdobą Tate Gallery.

Zabójcze fantazje

I to właśnie ten obraz stał się jedną z ważniejszych... poszlak, mających udowodnić tezę, że szanowany artysta był zbrodniarzem - jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców świata.

Patricia Cornwell, popularna także w Polsce autorka powieści kryminalnych, prowadząc śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza, wpisała się w ten sposób w tradycję u nas właściwie nieznaną, a bardzo popularną w literaturze anglosaskiej. Tak się bowiem złożyło, że tak w starej Anglii, jak i w Stanach, najwybitniejsi twórcy literatury kryminalnej, począwszy od E.A. Poe i A.C. Doyle'a poprzez Dorothy Sayers, Raymonda Chandlera, E. Stanleya Gardnera, Agatę Christie nie tylko tworzyli fikcję. Pisarze wielokroć komentowali najciekawsze procesy, dla wielu byli autorytetami w sprawach przestępczości, próbowali sami rozwiązywać zagadki kryminalne, a nawet przeprowadzali prywatne śledztwa.

Amerykańska pisarka Patricia Cornwell także poświęciła dużo czasu, a także własnych pieniędzy, by poprowadzić regularne dochodzenie w sprawie zabójcy, który swoje okrutne fantazje zaczął wcielać w życie przeszło wiek temu, bo w sierpniu 1888 roku.

Popis mordercy

Powstała ogromna literatura na temat; zbrodni enigmatycznej postaci zwanej Kubą Rozpruwaczem, podejrzewano wiele osób. Wśród nich pojawiło się nazwisko księcia Clarence, wnuka królowej Wiktorii. Siekers nie jest też pierwszym twórcą, podejrzewanym o te zbrodnie. W swoim czasie pojawiło się też nazwisko... autora „Alicji w Krainie Czarów”, Carrolla Lewisa. Jak się okazuje, w londyńskim Scotland Yardzie ta sprawa, mimo upływu tylu lat jest ciągle żywa. Jednak to dopiero pisarka zadała kluczowe pytanie angielskim detektywom, czy ktoś próbował wykorzystać współczesną naukę do rozwiązania tej sprawy? Okazało się, że nie - i podano krótką listę podejrzanych. Jeden z inspektorów wskazał na najbardziej, jego zdaniem interesującego kandydata. Niejakiego Waltera Sickera, malarza. Malował i między innymi obrazy przedstawiające morderstwa. Na jednym z nich ubrany mężczyzna siedzi na skraju łóżka, obok ciała prostytutki, którą właśnie zamordował. Obraz nazywa się „Morderstwo w Camden Town” ...

Postać Sickersa zafascynowała pisarkę. Postanowiła nie tylko prześledzić jego koleje losu i bogatą twórczość. Poważne ośrodki naukowe prowadziły dziesiątki badań DNA, specjaliści z zakresu medycyny sądowej, a także eksperci zajmujący się sztuką, papierem i pismem badali inne dowody przechowywane w przepastnym archiwum Scotland Yardu.

Cornwell znana jest bowiem z dociekliwości. Sama przez kilki pracowała w Biurze Głównego Lekarza Sądowego w Richmond, programując komputery, przygotowując analizy i statystyki, pomagała w kostnicy, uczestniczyła w sekcjach zwłok. Bohaterka jej historii kryminalnych dr Kay Scarpetta wykonuje ponury zawód patologa sądowego. Tym razem jednak Cornwell zabrała się za temat zbyt makabryczny, by nie wypalił on na niej pewnego piętna. Sama zresztą pisze o swoich stanach depresyjnych, o tym że sprawa w którymś momencie ją przerosła, a jednak ciągle fascynowała. Na tyle, by mogła o nim napisać w pełni i interesująco.

Życie, 23 lipca 2004