Strona główna / Literatura polska / Lenora

Aktualności

12.05.2022

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską w Toruniu

W czwartek 26 maja o godz. 18:00 zapraszamy do  Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8, Toruń) na spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką książki "Żadanica".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.05.2022

Rozmowa z Moniką Białkowską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Moniką Białkowską, autorką książki "Nawet jeśli umrę w drodze".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Lenora

Jerzy Łukosz

Życie jest grą

Na książkę składają się dwie minipowieści. W „Przygotowaniach do ślubu” autor w przewrotny sposób nawiązuje do znanego w poezji, zwłaszcza romantycznej, mitu Lenory podążającej za swym ukochanym w zaświaty, gdzie ma się odbyć ich ślub. Adasia dzieli od ślubu z Ewą doba, podczas której odbywa przymiarki garnituru u krawca, włóczy się po mieście, spędza z przyjaciółmi wieczór kawalerski, zadręczając się przez cały czas czekającą go odmianą w życiu. Jest w tej zabawnej, ironicznej historyjce coś z klimatu opowiadań Hrabala. Również bohaterowie „Lenory” nie potrafią uporać się z ważnym zadaniem. Liczne przeszkody są tyleż przez nich oczekiwane, co wywoływane. W „Powrocie Telamacha” autor przywołuje, z kolei, jeden z najbardziej znanych mitów greckich: powrót ojca i syna do domu, ich wzajemne odwiedziny i relacje. Konfrontacja ta po wielu latach niewidzenia się uświadamia im obu, jak bardzo różnią się ich światy. Tempo tej minipowieści jest znacznie żywsze: nieoczekiwane zwroty akcji, tajemnicze wydarzenia, przenikające się wątki sprawiają, że jest to historia niemal kryminalna.

Jerzy Łukosz droczy się z czytelnikiem, wciągając go w rodzaj zabawy literackiej. „Lenora” to proza gęsta od znaczeń, prowokująca do głębszej refleksji, która dotyka tajemnicy ludzkiej egzystencji. Pokazuje, jak radosną, a zarazem śmiertelnie poważną grą jest życie.

Zielony Sztandar