Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

10.03.2020

Opowieść o Jonaszu Kofcie Książką Roku 2019

Z przyjemnością informujemy, że książka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" Piotra Derlatki zdobyła nagrodę dla najlepszej biografii w plebiscycie Książka Roku 2019 organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

03.04.2020

Rozmowa z Izabellą Frączyk.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Izabellą Frączyk, autorką książki "Wszystko nie tak! 2"

Bestsellery

TOP 20

  1. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  2. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  3. Wszystko nie tak! 2 Izabella Frączyk

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Magiczne Himalaje

Dwunastoletni Anand i jego mała towarzyszka otrzymują wielką misję. Mają donieść magiczną muszlę do ukrytej w Himalajach wioski. Pomaga im czarodziej, ale przeciwnik jest znacznie potężniejszy. Dzieci czeka niebezpieczna przygoda, podczas której wystawione będą na wiele prób. Droga z czarodziejską muszlą na szczyt himalajskiej wioski przypomina Tolkienowskiego "Hobbita". Jest magia, potężny artefakt będący, niczym pierścień Golluma, obiektem pożądania. Na tym jednak porównania się kończą. Mieszkająca w Teksasie hinduska pisarka stworzyła piękną baśń o najważniejszych wartościach, jakimi powinniśmy się w życiu kierować: uczciwości, współczuciu i wierności przyjaciołom. "Uczciwość bez współczucia staje się zbyt okrutna, by przynieść cokolwiek dobrego. Współczucie bez wierności zmienia się w bezsilność, bo nie służymy pomocą tym, których kochamy. Wierność bez uczciwości może sprawić, że damy się zwieść złemu człowiekowi lub złej sprawie" - wykłada swoje credo Anand. Za konsekwencję w stosowaniu tych zasad czeka go wielka nagroda.
Kilka zdań wypada poświęcić autorce, która znana jest w Polsce z powieści feministycznych, przede wszystkim z przetłumaczonej na 13 języków "Mistrzyni przypraw", a także książek "Siostra mojego serca" i "Liana pragnień". Chitra Banerjee Divakaruni urodziła się w 1957 roku w Kalkucie (w tym mieście rozpoczyna akcję "Strażnika muszli"), od 19. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracowała z afgańskimi uciekinierkami i kobietami z rodzin patologicznych. By pomagać kobietom w krajach islamskich, powołała stowarzyszenie Maitri. Wykłada na uniwersytecie w Houston, pisze wiersze, a także baśnie z myślą o dwojgu własnych dzieci.

Rzeczpospolita, 6 czerwca 2004