Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

04.03.2021

Spotkanie online z Piotrem Borlikiem

W czwartek 4 marca o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Skłam, że mnie kochasz".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  2. Księga Dwóch Dróg Jodi Picoult
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Magiczne Himalaje

Dwunastoletni Anand i jego mała towarzyszka otrzymują wielką misję. Mają donieść magiczną muszlę do ukrytej w Himalajach wioski. Pomaga im czarodziej, ale przeciwnik jest znacznie potężniejszy. Dzieci czeka niebezpieczna przygoda, podczas której wystawione będą na wiele prób. Droga z czarodziejską muszlą na szczyt himalajskiej wioski przypomina Tolkienowskiego "Hobbita". Jest magia, potężny artefakt będący, niczym pierścień Golluma, obiektem pożądania. Na tym jednak porównania się kończą. Mieszkająca w Teksasie hinduska pisarka stworzyła piękną baśń o najważniejszych wartościach, jakimi powinniśmy się w życiu kierować: uczciwości, współczuciu i wierności przyjaciołom. "Uczciwość bez współczucia staje się zbyt okrutna, by przynieść cokolwiek dobrego. Współczucie bez wierności zmienia się w bezsilność, bo nie służymy pomocą tym, których kochamy. Wierność bez uczciwości może sprawić, że damy się zwieść złemu człowiekowi lub złej sprawie" - wykłada swoje credo Anand. Za konsekwencję w stosowaniu tych zasad czeka go wielka nagroda.
Kilka zdań wypada poświęcić autorce, która znana jest w Polsce z powieści feministycznych, przede wszystkim z przetłumaczonej na 13 języków "Mistrzyni przypraw", a także książek "Siostra mojego serca" i "Liana pragnień". Chitra Banerjee Divakaruni urodziła się w 1957 roku w Kalkucie (w tym mieście rozpoczyna akcję "Strażnika muszli"), od 19. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracowała z afgańskimi uciekinierkami i kobietami z rodzin patologicznych. By pomagać kobietom w krajach islamskich, powołała stowarzyszenie Maitri. Wykłada na uniwersytecie w Houston, pisze wiersze, a także baśnie z myślą o dwojgu własnych dzieci.

Rzeczpospolita, 6 czerwca 2004