Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Magiczne Himalaje

Dwunastoletni Anand i jego mała towarzyszka otrzymują wielką misję. Mają donieść magiczną muszlę do ukrytej w Himalajach wioski. Pomaga im czarodziej, ale przeciwnik jest znacznie potężniejszy. Dzieci czeka niebezpieczna przygoda, podczas której wystawione będą na wiele prób. Droga z czarodziejską muszlą na szczyt himalajskiej wioski przypomina Tolkienowskiego "Hobbita". Jest magia, potężny artefakt będący, niczym pierścień Golluma, obiektem pożądania. Na tym jednak porównania się kończą. Mieszkająca w Teksasie hinduska pisarka stworzyła piękną baśń o najważniejszych wartościach, jakimi powinniśmy się w życiu kierować: uczciwości, współczuciu i wierności przyjaciołom. "Uczciwość bez współczucia staje się zbyt okrutna, by przynieść cokolwiek dobrego. Współczucie bez wierności zmienia się w bezsilność, bo nie służymy pomocą tym, których kochamy. Wierność bez uczciwości może sprawić, że damy się zwieść złemu człowiekowi lub złej sprawie" - wykłada swoje credo Anand. Za konsekwencję w stosowaniu tych zasad czeka go wielka nagroda.
Kilka zdań wypada poświęcić autorce, która znana jest w Polsce z powieści feministycznych, przede wszystkim z przetłumaczonej na 13 języków "Mistrzyni przypraw", a także książek "Siostra mojego serca" i "Liana pragnień". Chitra Banerjee Divakaruni urodziła się w 1957 roku w Kalkucie (w tym mieście rozpoczyna akcję "Strażnika muszli"), od 19. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracowała z afgańskimi uciekinierkami i kobietami z rodzin patologicznych. By pomagać kobietom w krajach islamskich, powołała stowarzyszenie Maitri. Wykłada na uniwersytecie w Houston, pisze wiersze, a także baśnie z myślą o dwojgu własnych dzieci.

Rzeczpospolita, 6 czerwca 2004