Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Strażnik muszli

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »

Strażnik muszli

Chitra Banerjee Divakaruni

Magiczne Himalaje

Dwunastoletni Anand i jego mała towarzyszka otrzymują wielką misję. Mają donieść magiczną muszlę do ukrytej w Himalajach wioski. Pomaga im czarodziej, ale przeciwnik jest znacznie potężniejszy. Dzieci czeka niebezpieczna przygoda, podczas której wystawione będą na wiele prób. Droga z czarodziejską muszlą na szczyt himalajskiej wioski przypomina Tolkienowskiego "Hobbita". Jest magia, potężny artefakt będący, niczym pierścień Golluma, obiektem pożądania. Na tym jednak porównania się kończą. Mieszkająca w Teksasie hinduska pisarka stworzyła piękną baśń o najważniejszych wartościach, jakimi powinniśmy się w życiu kierować: uczciwości, współczuciu i wierności przyjaciołom. "Uczciwość bez współczucia staje się zbyt okrutna, by przynieść cokolwiek dobrego. Współczucie bez wierności zmienia się w bezsilność, bo nie służymy pomocą tym, których kochamy. Wierność bez uczciwości może sprawić, że damy się zwieść złemu człowiekowi lub złej sprawie" - wykłada swoje credo Anand. Za konsekwencję w stosowaniu tych zasad czeka go wielka nagroda.
Kilka zdań wypada poświęcić autorce, która znana jest w Polsce z powieści feministycznych, przede wszystkim z przetłumaczonej na 13 języków "Mistrzyni przypraw", a także książek "Siostra mojego serca" i "Liana pragnień". Chitra Banerjee Divakaruni urodziła się w 1957 roku w Kalkucie (w tym mieście rozpoczyna akcję "Strażnika muszli"), od 19. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracowała z afgańskimi uciekinierkami i kobietami z rodzin patologicznych. By pomagać kobietom w krajach islamskich, powołała stowarzyszenie Maitri. Wykłada na uniwersytecie w Houston, pisze wiersze, a także baśnie z myślą o dwojgu własnych dzieci.

Rzeczpospolita, 6 czerwca 2004