Strona główna / Literatura polska / Lenora

Aktualności

12.05.2022

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską w Toruniu

W czwartek 26 maja o godz. 18:00 zapraszamy do  Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8, Toruń) na spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką książki "Żadanica".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.05.2022

Rozmowa z Moniką Białkowską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Moniką Białkowską, autorką książki "Nawet jeśli umrę w drodze".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Lenora

Jerzy Łukosz

Tadeusz Nyczek

Uwodzenia i powroty

Jak nie doszło do ślubu oraz czemu zginął wujek - odpowiedź w doskonałej książce Łukosza

Pod zagadkowym tytułem „Lenora” Jerzy Łukosz ukrył dwa opowiadania, w których Lenora jako postać bynajmniej nie występuje. Jeśli już, to najwyżej jako odległe echo wątku baśniowego utrwalonego przez Gottfrieda Augusta Bürgera w sławnej balladzie. Imię to nosiła dziewczyna, której ukochany zginął. Jej tęsknota wywołała go z niebytu, tyle że pod postacią upiora; upiór zaoferował jej podróż do wspólnego domu, który okazał się grobem; piękna Lenora ledwo uszła z życiem. Tyle stara ballada. Co z niej znajdziemy w książce Łukosza? Może tyle, że w obu opowiadaniach przewija się motyw kochanków wpleciony w dosyć dwuznaczne konteksty. Adam, bohater „Przygotowań do ślubu”, za trzy dni ma poślubić Ewę. Nim do tego dojdzie, spotykają go różne przygody. W „Powrocie Telemacha” bohater po latach przyjeżdża w odwiedziny do rodzinnego domu i spotyka dawną miłość Halinę wplątaną w wieloznaczne związki, w tym z wujkiem bohatera. Tu bliższy okazuje się mit odysejski. Odysem jest ojciec Pawła-Telemacha. Historie snute przez autora doskonale są jednak czytelne i bez dodatkowych kontekstów. „Powrót” to historia nieomal kryminalna, pełna nieoczekiwanych tajemnic i zwrotów akcji. To jest proza, co się zowie, serio, wymagająca ruszenia głową.

Przekrój, 20 czerwca 2004