Strona główna / Literatura faktu, historia / Ofiary Niejasnego

Aktualności

08.07.2020

Spotkanie z Wiktorem Krajewskim w Warszawie

We wtorek 21 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Restauracji Endorfina Foksal w Warszawie (ul. Foksal 2) na spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.06.2020

Przemysław Staroń o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania w którem Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku 2018) opowiada m. in. o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia.

Bestsellery

TOP 20

  1. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  2. Aksamitka Grażyna Jeromin-Gałuszka
  3. Franka. W obcym domu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Ofiary Niejasnego

Piotr Lipiński

O wolną Polskę

To książka o ludziach, którym nigdy nie potrafiłbym dorównać. O ludziach, którzy opowiedzieli się przeciw komunizmowi i niekiedy zapłacili za to życiem. Kto z naszych znajomych gotów byłby dziś ponieść taką ofiarę w obronie wolności? - zadaje pytanie Piotr Lipiński. Właśnie ukazało się jego najnowsze dzieło reporterskie, Ofiary Niejasnego.

Tytułowy Niejasny to komunistyczny reżim, który zniszczył nie tylko ludzkie kariery, ale także po prostu ludzkie życia. Lipiński, zafascynowany odkrywaniem historycznych czarnych dziur, sięga okresu najwcześniejszego. Interesuje go pierwszych kilka lat po zakończonej wojnie; czas, gdy bezskutecznie - jak wiadomo - próbowano zaprowadzić w Polsce stalinowski porządek. Ofiary Niejasnego urastają w ten sposób do bohaterów walki o niezawisłość i niepodległość. Znaleźli się wśród nich m.in. Stanisław Mikołajczyk, przebywający od 1947 roku na emigracji, oraz i Kazimierz Pużak, który zmarł wieziony i torturowany przez komunistów w 1950 roku...

Piotr Lipiński balansuje w Ofiarach Niejasnego pomiędzy historyczną relacją a współczesnym reportażem. Jak się wydaje, robi to wszystko z pożytkiem dla zarówno młodego, jak i starszego czytelnika.

Dziennik Polski, 3 czerwca 2004