Strona główna / Literatura faktu, historia / Ofiary Niejasnego

Aktualności

08.10.2020

Ogłoszono finalistów National Book Awards

Powieść "LEAVE THE WORLD BEHIND" Rumaana Alama, która ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w przyszłym roku, została właśnie finalistką prestiżowej nagrody literackiej National Book Awards.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

05.10.2020

Lara Gessler gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Larą Gessler, autorką książki "Orzechy i pestki. Przewodnik mistyczno-kulinarny".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Urodziłam dziecko szejka Marcin Margielewski
  3. To nie jest mój mąż Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Ofiary Niejasnego

Piotr Lipiński

O wolną Polskę

To książka o ludziach, którym nigdy nie potrafiłbym dorównać. O ludziach, którzy opowiedzieli się przeciw komunizmowi i niekiedy zapłacili za to życiem. Kto z naszych znajomych gotów byłby dziś ponieść taką ofiarę w obronie wolności? - zadaje pytanie Piotr Lipiński. Właśnie ukazało się jego najnowsze dzieło reporterskie, Ofiary Niejasnego.

Tytułowy Niejasny to komunistyczny reżim, który zniszczył nie tylko ludzkie kariery, ale także po prostu ludzkie życia. Lipiński, zafascynowany odkrywaniem historycznych czarnych dziur, sięga okresu najwcześniejszego. Interesuje go pierwszych kilka lat po zakończonej wojnie; czas, gdy bezskutecznie - jak wiadomo - próbowano zaprowadzić w Polsce stalinowski porządek. Ofiary Niejasnego urastają w ten sposób do bohaterów walki o niezawisłość i niepodległość. Znaleźli się wśród nich m.in. Stanisław Mikołajczyk, przebywający od 1947 roku na emigracji, oraz i Kazimierz Pużak, który zmarł wieziony i torturowany przez komunistów w 1950 roku...

Piotr Lipiński balansuje w Ofiarach Niejasnego pomiędzy historyczną relacją a współczesnym reportażem. Jak się wydaje, robi to wszystko z pożytkiem dla zarówno młodego, jak i starszego czytelnika.

Dziennik Polski, 3 czerwca 2004