Strona główna / Literatura faktu, historia / Ofiary Niejasnego

Aktualności

14.09.2020

Prószyński Media kończy wydawanie WIEDZY I ŻYCIA

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Ofiary Niejasnego

Piotr Lipiński

O wolną Polskę

To książka o ludziach, którym nigdy nie potrafiłbym dorównać. O ludziach, którzy opowiedzieli się przeciw komunizmowi i niekiedy zapłacili za to życiem. Kto z naszych znajomych gotów byłby dziś ponieść taką ofiarę w obronie wolności? - zadaje pytanie Piotr Lipiński. Właśnie ukazało się jego najnowsze dzieło reporterskie, Ofiary Niejasnego.

Tytułowy Niejasny to komunistyczny reżim, który zniszczył nie tylko ludzkie kariery, ale także po prostu ludzkie życia. Lipiński, zafascynowany odkrywaniem historycznych czarnych dziur, sięga okresu najwcześniejszego. Interesuje go pierwszych kilka lat po zakończonej wojnie; czas, gdy bezskutecznie - jak wiadomo - próbowano zaprowadzić w Polsce stalinowski porządek. Ofiary Niejasnego urastają w ten sposób do bohaterów walki o niezawisłość i niepodległość. Znaleźli się wśród nich m.in. Stanisław Mikołajczyk, przebywający od 1947 roku na emigracji, oraz i Kazimierz Pużak, który zmarł wieziony i torturowany przez komunistów w 1950 roku...

Piotr Lipiński balansuje w Ofiarach Niejasnego pomiędzy historyczną relacją a współczesnym reportażem. Jak się wydaje, robi to wszystko z pożytkiem dla zarówno młodego, jak i starszego czytelnika.

Dziennik Polski, 3 czerwca 2004