Strona główna / Popularnonaukowe / Ta siła fatalna. Czarne dziury we Wszechświecie

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Ta siła fatalna. Czarne dziury we Wszechświecie

Martin Rees, Mitchell Begelman

t b.

Czarne dziury

W Biblioteczce Świata Nauki wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się praca dwóch wybitnych naukowców Mitchella Begelmana i Martina Reesa pt. "Ta siła fatalna (Czarne dziury we Wszechświecie)". Autorzy, należący do największych w świecie autorytetów w dziedzinie astrofizyki czarnych dziur, wyjaśniają w tej książce m.in., w jaki sposób gwiazda o masie kilkakrotnie większej od Słońca musi nieodwołalnie zapaść się grawitacyjnie, kończąc swój żywot jako czarna dziura.

Begelman i Rees podkreślają już we wstępie, że to rewolucja techniczna w astronomii obserwacyjnej pomogła i pomaga w poznawaniu Wszechświata. Teleskopy optyczne zostały wyposażone w nowoczesne detektory i lustra nowego typu. Radioteleskopy dostarczają ostrzejszych obrazów niż nawet najlepsze teleskopy optyczne. Prowadzone są obserwacje z przestrzeni kosmicznej, co pozwala oglądać niebo w podczerwieni i ultrafiolecie. Dzięki temu mamy obecnie pewność, że w każdej galaktyce znajduje się wiele milionów czarnych dziur. Są one pozostałością po gwiazdach, mających masę kilkadziesiąt razy większą niż Słońce. Natomiast w jądrach większości galaktyk kryją się supermasywne czarne dziury, których masa miliony razy przekracza masę Słońca.

W książce tej opisane są interesujące zjawiska, pozwalające wykryć czarne dziury. Autorzy omawiają planowe poszukiwania i przypadkowe odkrycia czarnych dziur oraz przekazują wiedzę na temat ich związków z innymi obiektami we wszechświecie.

W czarnych dziurach zachodzą tajemnicze procesy, których zaobserwowanie nie jest możliwe, a zrozumienie wymaga połączenia ogólnej teorii względności Einsteina z mechaniką kwantową, stanowiącą drugi filar fizyki XX wieku. Gdy poznamy te procesy, być może zmieni to nasze poglądy na czas, przestrzeń i budowę całego wszechświata. Bezsprzeczne dowody o istnieniu czarnych dziur umacniają dążenie do poznania owych tajemnic.

Begelman jest profesorem i dziekanem Wydziału Astrofizyki, Badań Planetarnych i Atmosferycznych na Uniwersytecie Kolorado w Boulder (USA). Jego zainteresowania naukowe obejmują np. teorię aktywnych jąder galaktyk i innych zjawisk związanych z czarnymi dziurami. Natomiast Rees jest profesorem na Uniwersytecie w Cambridge i Astronomem Królewskim. Przyczynił się do rozwoju teorii kwazarów oraz innych dziedzin astrofizyki wysokich energii, jak również kosmologii.

W książce jest wiele doskonałych zdjęć i rysunków przybliżających i ułatwiających zrozumienie trudnych przecież kwestii. "Tę siłę fatalną" potraktować można również jako formę encyklopedii, ukazującej nam wielu wybitnych badaczy kosmosu i rolę, jaką odegrali w jego odkrywaniu. Nie jest to pozycja tania, ale mimo tego powinna znaleźć wielu nabywców.

Rzeczpospolita, 24 II 1999