Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Poirot prowadzi śledztwo

Aktualności

27.04.2021

Spotkanie online z Tanyą Valko

We wtorek 27 kwietnia o godz. 19:30 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska Żydówka".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.04.2021

Agata Komosa-Styczeń gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Agatą Komosą-Styczeń, autorką książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Poirot prowadzi śledztwo

Agatha Christie

Marzena Kowalska

Pełna pochwała "szarych komórek", czyli pean na cześć Herkulesa Poirot'a

„Wielki detektyw, mon ami, jak zwykle wybiera najprostsze rozwiązanie.”

I oto przedstawiamy dokładnie jedenaście takich prostych rozwiązań. Tajemnic, w które uwikłane zostały różne osoby. Na przykład sprawa tajemniczych pogróżek, które wpływają na ręce aktorki Mary Marvell („Gwiazda Zachodu”), czy też „Tragedia w Marsdon Manor”, w której poproszono detektywa o wyjaśnienie samobójczej śmierci pana Maltraversa. „Perypetie z tanim mieszkaniem” to znowu sprawa tajemniczych okazji, a „Tajemnica Hunter's Lodge” prawdziwe, krwawe morderstwo. Znajdziemy też historie o kradzieży, niemałej bo obligacji za milion dolarów, czy też „Tajemnicę egipskiego grobowca”, która toczy się tuż po odkryciu przez lorda Carnarvon'a grobowca Tutanchamona. Nasz ukochany mały Belg o jajowatej głowie odkryje też sprawcę kradzieży w hotelu Grand Metropolitan i zajmie się porwaniem samego premiera. A to wszystko dlatego, że komu jak komu, ale jemu można zaufać. Dlatego też zajmie się zniknięciem pana Davenheima, oraz sprawą pewnego włoskiego arystokraty. Na koniec, jakże by inaczej, odkryje sprawę pewnego testamentu, aby przypieczętować wszelkie tajemnice.

W roli głównej występuje oczywiście nasz mały Belg, Hercules Poirot. Osobnik pedantyczny, taktowny, kochający porządek, likier miętowy i gorącą czekoladę. W roli drugoplanowej, ale jakże wdzięcznej i sympatycznej kapitan Hastings, oraz przemykający gdzie niegdzie inspektor Japp.

Te opowiadania, to znowu zaglądanie do „Who's Who”, by sprawdzić korzenie zaglądających interesantów, nienaganny George i pedanteria. To niedopowiedziane często urywki ze znanych już historii, oraz całkiem nowe wydarzenia. Aż człowiekowi nie mieści się w głowie jak wiele zbrodni można jeszcze wymyślić. To ponownie słowne potyczki między przyjaciółmi i tajemnice wyższych sfer. To doskonała zabawa, a także pewna dawka mózgowych łamigłówek. I to wcale nie łatwych.

„Nie każdy może być Herkulesem Poirot! Rozumiem to doskonale.”

I rzeczywiście większość z nas na pewno nie jest tak „skromna” jak on! Większość z nas też nie będzie rozumiała do koca jego logiki, ale w końcu tamten świat już odszedł. Świat szarmanckich mężczyzn, taktownych zwrotów, otwieranych drzwi. Tajemniczych klejnotów, i zbrodni popełnianych w przysłowiowych „białych rękawiczkach”. Zbrodni z premedytacją, zbrodni w afekcie, dziwnie „właściwych” i fascynujących. Jeżeli można w ogóle nazwać tak zbrodnie.

Do zbrodni wszelakich nikogo nie nakłaniamy. Do przeczytania tych kilkunastu opowiadań jak najbardziej tak. Szczególnie tym, którzy zwyczajnie są szaleńczo niecierpliwi, i nie mogą się doczekać rozwiązania sprawy.

2004-03-17