Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Dlaczego nie Evans?

Aktualności

05.07.2022

Spotkanie z Piotrem Borlikiem w Gdańsku

W poniedziałek 18 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) na spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Labirynt".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

04.07.2022

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Wyrwana z piekła talibów".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Dlaczego nie Evans?

Agatha Christie

Marzena Kowalska

Gdy czasem coś za późno przychodzi nam do głowy

Człowiek ma to do siebie, że nie wierzy, że śmierć istnieje dopóty, dopóki zwyczajnie nie umrze. To, że umierają inni, że nagle kogoś nie ma, jakoś nas nie przekonuje. Ciągle wierzymy podświadomie, że będziemy żyli wiecznie. Aż tu nagle pewnego dnia dzieje się... i to za sprawą "uczynnej" dłoni sprawcy... i co? Czy naprawdę nie mogliśmy powiedzieć nic więcej poza: "Dlaczego nie Evans?"

Ale to właśnie te słowa usłyszał z ust umierającego mężczyzny Bobby, syn pastora z Marchbolt. Chłopak, który jak to mówią, już dawno powinien był się usamodzielnić. I tak naprawdę, to o wiele bardziej zajmują go jego własne sprawy, niż mężczyzna, który spadł z klifu. Ma większe problemy. Dotąd służył w marynarce, a teraz naprawdę nie może znaleźć pracy, a może i nie chce? Ale jednak będzie musiał przecież złożyć zeznania i jeszcze to zdjęcie...

"Rozczarowanie Bobby'ego nie miało granic. Gdzie podziała się ta niezapomniana twarz ze zdjęcia, które wypadło z kieszeni marynarki zmarłego? Z niesmakiem pomyślał, że fotografowie to kłamcy nad kłamcami."

Śmierć Alexandra Pritcharda oczywiście wzbudziła w miasteczku wielkie poruszenie. I oczywiście wszystko wskazywałoby na przypadek, w końcu denat nie miał żadnych problemów, dopiero wrócił i był w naprawdę dobrym nastroju.

"Stwierdza się, że przyczyną śmiertelnego zejścia Alexandra Pritcharda był nieszczęśliwy wypadek. Sąd zwraca się do rady miasta o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu umieszczenie płotu lub poręczy od strony morza w miejscu, gdzie szlak spacerowy dochodzi do urwiska."

I wszystko "rozeszłoby się po kościach", gdyby nie to, że Bobby to młoda istota, a kobieta ze zdjęcia jednak rozszalała w nim pewną niepewność. Na dodatek spadkobiercy, czyli państwo Cayman, zbyt usilnie pragnęli się dowiedzieć czegoś, o czym sam młodzieniec nie ma pojęcia. I na dodatek, nagle wszyscy chcą go zatrudnić. Jakby ktoś pragnął pozbyć się go z tego kraju. A może nawet... Nie, dlaczego on? A Evans?

Mając za pomocniczkę starą przyjaciółkę lady Frances Derwent, Bobby rozpoczyna rozmyślania. Jednak, gdy śmierć zagląda mu naprawdę w oczy, w grę wchodzi już zbyt wiele. Musi wziąć sprawę naprawdę w swoje ręce.

To jeden z kryminałów, w których detektywistyczne partie rozgrywają młodzi, pełni zapału, ale i problemów ludzie. Tak jakby tylko oni, mogli zobaczyć pewne niuanse. Popędzani młodością, dzierżący ogromne pokłady życiowych sił, a jednak niewprawni. Przy tym szalenie zabawni i zawsze stawiający miłość ponad wszystko.

A "Dlaczego nie Evans?" Cóż? Dlaczego nie?

2004-03-17