Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Kamienna małpa

Aktualności

09.03.2021

Spotkanie online ze Wiktorem Krajewskim

We wtorek 9 marca o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Seksoholicy".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Modelki z Dubaju Marcin Margielewski
  2. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach
  3. Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani Henryk Jerzy Chmielewski

Fotogaleria

więcej »

Kamienna małpa

Jeffery Deaver

Magdalena Michalska

Bez rozgłosu pojawiają się w Polsce świetne kryminały o przygodach sparaliżowanego detektywa Lincolna Rhyme'a. Ich autorem jest wysoko ceniony za oceanem Jeffery Deaver (wydał m.in. autorską antologię opowiadań amerykańskich pisarzy kryminalnych i napisał wstęp do "Frankensteina" Mary Shelley).

W najnowszej książce, "Kamiennej małpie", para detektywów - przykuty do łóżka geniusz kryminalistyki Lincoln Rhyme i specjalistka od zabezpieczania miejsc zbrodni Amelia Sachs - zostaje wynajęta do wytropienia szefa szajki przewożącej nielegalnych uchodźców z Chin do Ameryki. Niebezpieczny przemytnik o pseudonimie Duch w obawie przed starciem ze strażą przybrzeżną zatapia statek pełen ludzi niedaleko Nowego Jorku. Dwóm rodzinom udaje się jednak dopłynąć na tratwie do brzegu. Duch, chcąc się pozbyć niewygodnych świadków, rozpoczyna polowanie na imigrantów, a Amelia i Lincoln, przy wsparciu FBI, na niego. Wiele tu przewrotek, dobrzy w ostatecznej rozgrywce okazują się nie tak kryształowi, jakbyśmy sądzili, zaś źli nie tak podli, jak wskazywałyby na to pierwsze tropy.

Atrakcyjność powieści Deavera polega na powrocie do źródeł powieści kryminalnej. Jego bohater, korzystając z dobrodziejstw rozwoju techniki, pozostaje w schemacie porządnego dedukcyjnego śledztwa, jakim raczył czytelników Sherlock Holmes. "Nie wierzę w portrety psychologiczne. Wierzę w fakty. Psychologia jest nauką mętną jak wody Nilu" - mówi Rhyme. W "Kamiennej małpie" kolorytu śledztwu dodaje postać chińskiego funkcjonariusza służb bezpieczeństwa, który podszywając się pod imigranta, wykonywał tajne zadanie na feralnym statku. Uratowany z katastrofy dołącza do zespołu kierowanego przez Rhyme'a i wprowadza zamieszanie swoim nieracjonalnym dla kultury zachodniej sposobem myślenia i prowadzenia dochodzenia.

"Kamienna małpa" jest czwartą z cyklu (wszystkie wydane w Polsce) przygód Rhyme'a, które otwiera "Kolekcjoner kości", chyba najlepsza powieść o sparaliżowanym detektywie, źle sfilmowana w 1999 r. z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

Gazeta Wyborcza, 2004-03-08