Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Kamienna małpa

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Kamienna małpa

Jeffery Deaver

Magdalena Michalska

Bez rozgłosu pojawiają się w Polsce świetne kryminały o przygodach sparaliżowanego detektywa Lincolna Rhyme'a. Ich autorem jest wysoko ceniony za oceanem Jeffery Deaver (wydał m.in. autorską antologię opowiadań amerykańskich pisarzy kryminalnych i napisał wstęp do "Frankensteina" Mary Shelley).

W najnowszej książce, "Kamiennej małpie", para detektywów - przykuty do łóżka geniusz kryminalistyki Lincoln Rhyme i specjalistka od zabezpieczania miejsc zbrodni Amelia Sachs - zostaje wynajęta do wytropienia szefa szajki przewożącej nielegalnych uchodźców z Chin do Ameryki. Niebezpieczny przemytnik o pseudonimie Duch w obawie przed starciem ze strażą przybrzeżną zatapia statek pełen ludzi niedaleko Nowego Jorku. Dwóm rodzinom udaje się jednak dopłynąć na tratwie do brzegu. Duch, chcąc się pozbyć niewygodnych świadków, rozpoczyna polowanie na imigrantów, a Amelia i Lincoln, przy wsparciu FBI, na niego. Wiele tu przewrotek, dobrzy w ostatecznej rozgrywce okazują się nie tak kryształowi, jakbyśmy sądzili, zaś źli nie tak podli, jak wskazywałyby na to pierwsze tropy.

Atrakcyjność powieści Deavera polega na powrocie do źródeł powieści kryminalnej. Jego bohater, korzystając z dobrodziejstw rozwoju techniki, pozostaje w schemacie porządnego dedukcyjnego śledztwa, jakim raczył czytelników Sherlock Holmes. "Nie wierzę w portrety psychologiczne. Wierzę w fakty. Psychologia jest nauką mętną jak wody Nilu" - mówi Rhyme. W "Kamiennej małpie" kolorytu śledztwu dodaje postać chińskiego funkcjonariusza służb bezpieczeństwa, który podszywając się pod imigranta, wykonywał tajne zadanie na feralnym statku. Uratowany z katastrofy dołącza do zespołu kierowanego przez Rhyme'a i wprowadza zamieszanie swoim nieracjonalnym dla kultury zachodniej sposobem myślenia i prowadzenia dochodzenia.

"Kamienna małpa" jest czwartą z cyklu (wszystkie wydane w Polsce) przygód Rhyme'a, które otwiera "Kolekcjoner kości", chyba najlepsza powieść o sparaliżowanym detektywie, źle sfilmowana w 1999 r. z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

Gazeta Wyborcza, 2004-03-08