Strona główna / Popularnonaukowe / Gen ciekawości

Aktualności

26.11.2021

Dwie książki Prószyński i S-ka z Nagrodą KLIO!

Z przyjemnością informujemy, że Agnieszka Cubała oraz Krzysztof Mordyński otrzymali Nagrodę KLIO 2021 w kategorii Varsaviana. Gratulujemy!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem córką szejka Laila Shukri
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Billy Summers Stephen King

Gen ciekawości

Irena Szymczak

Zabawne i pouczające rozmowy z naukowcami oraz kopalnia arcyciekawych anegdot -tak można opisać książkę Sławomira Zagórskiego.

W latach 30. podczas pobytu na uniwersytecie w Wisconsin Paul Dirac, genialny angielski fizyk, noblista, jeden z pionierów mechaniki kwantowej, zgodził się udzielić wywiadu. Oto jak opisał spotkanie z wielkim uczonym nieszczęsny dziennikarz. Przyjemny głos zaprosił go do środka: - Proszę wejść. Wkrótce potem okazało się, że było to jedno z najdłuższych zdań, jakie wypowiedział uczony. Dirac zachowywał się tak, jakby miał mnóstwo czasu, a jego najważniejszym zadaniem było wyglądanie przez okno.

- Profesorze, czy mógłby Pan objaśnić swe badania?

- Nie.

Ku przerażeniu dziennikarza taka sama odpowiedź padła na kilka kolejnych pytań.

- Czy chadza Pan do kina? - zapytał reporter w akcie desperacji.

- Tak.

- Kiedy był Pan ostatnio?

- W 1920 roku.

Cóż, rozmowa z uczonymi bywa wyzwaniem w dziennikarskim fachu. Co zrobić, żeby wywiad się udał? - Przynieście trochę żubrówki - radzi Elliot Aronson, psycholog społeczny odpytywany przez Sławomira Zagórskiego i Piotra Pacewicza. I tłumaczy: - To, że wywiad jest dla mnie interesujący, może wynikać z tego, że albo przeprowadza go atrakcyjna kobieta...

Zlustrowawszy rozmówców rzuca jednak z żalem: - Ta możliwość, jak widzę, odpada. Po czym ciągnie dalej: - Albo, że rozmówcy znają moje prace i nie musimy zaczynać od Adama i Ewy.

I to jest chyba tajemnica powodzenia wszystkich rozmów prezentowanych w książce Zagórskiego "Gen ciekawości". Dziennikarze są znakomicie przygotowani, a ich interlokutorzy z pewnością bardziej towarzyscy niż profesor Dirac.

Ta książka to też kopalnia arcyciekawych anegdot. Dowiemy się, więc, że Pius IX przyznał order papieski za zasługi dla ludzkości korsykańskiemu lekarzowi, który wpadł na pomysł, by liście koki wkładać do wina i robić w ten sposób napój pobudzający sprzedawany w aptekach jako eliksir życia.

Że można różę zakazić wścieklizną, skoro profesorowi Hilary'emu Koprowskiemu taka sztuczka bez problemu udała się z tytoniem, szpinakiem, sałatą. A czy wiecie państwo, co robią naukowcy, gdy nie zbawiają świata i nie odkrywają tajemnic kosmosu? Aleksander Wolszczan... zajmuje się reklamą.

Gazeta Wyborcza, 2004-02-20