Strona główna / Słowniki, atlasy, encyklopedie, edukacja / Microsoft® Office 97

Aktualności

12.07.2019

Nominacja dla książki Sashy Marianny Salzmann!

Książka Sashy Marianny Salzmann "Poza siebie" znalazła się wsród 14 tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości Agnieszka Cubała
  2. Macho. Instrukcja obsługi Andrzej Gryżewski, Artur Górski
  3. Muszę wiedzieć Kasia Bulicz-Kasprzak

Fotogaleria

więcej »

Microsoft® Office 97

Praca zbiorowa

Łukasz Gołębiewski

Najprostsze sposoby na sukces

W serii książek komputerowych wydawnictwa Prószyński i S-ka "Prosty sposób na sukces!" ukazały się dwie nowe pozycje - Microsoft Office 97 oraz Microsoft Internet Explorer 4.0, kolejne proste podręczniki użytkowania popularnych programów wydane na licencji Microsoft Press.

Microsoft Office 97 to obecnie najbardziej wszechstronny pakiet biurowy współpracujący z nowymi wersjami Windows (95 i 98). Office 97 wyposażony jest m.in. w szybki i wygodny edytor tekstów Word 97. Jedyną, ale za to poważną, wadą tego edytora jest to, że pisanego na nim tekstu nie można otworzyć - z zachowaniem wszystkich znaków i formatowań - we wcześniejszych wersjach programu Word. W rezultacie użytkownicy Worda 97, często zmuszeni są zapisywać teksty w innych formatach, które możliwe są do odczytania przez komputery nie wyposażone w Office 97 czy sam edytor z tego pakietu. Takim formatem jest Rich Text Format (rozszerzenie .rtf).

Innym niezwykle użytecznym programem w pakiecie Office 97 jest arkusz kalkulacyjny Excel 97. Pozwala on nie tylko prowadzić księgowość, zliczać długie rzędy i kolumny cyfr, ale także tworzyć własne bazy danych czy wykresy. Jest prosty w obsłudze i niezbędny w każdej firmie.

 Innym bardzo wygodnym programem do tworzenia własnych baz danych jest Access 97 (także w pakiecie). Z kolei do tworzenia różnych kompozycji graficznych służy PowerPoint 97. Do prowadzenie korespondencji i kalendarium spotkań doskonale nadaje się Outlook 97 i nowa wersja 98.

 Drugą książkę poświęcono przeglądarce internetowej Microsoft Internet Explorer 4.0. Firma Billa Gatesa praktycznie zmonopolizowała rynek aplikacji współpracujących z Windows (który także jest dziełem Gatesa). Dla osób korzystających z "okienek" - zwłaszcza w wersji 98 - Internet Explorer jest najwygodniejszą formą łączenia się ze stronami WWW i prowadzenia elektronicznej korespondencji. Program współpracuje m.in. z Office 97, co pozwala łatwo łączyć się z Internetem bezpośrednio z dokumentów tekstowych odwołujących się do stron WWW lub adresów e-mailowych. świetnym pomysłem okazał się tzw. aktywny pulpit (Active Desktop), przez który nie tylko łatwo dostać się do sieci, ale także korzystać z wielu udogodnieniem programu w trybie off-line (np. przeglądać obrazki, czytać niektóre dokumenty).

 Obsługa omówionych tu programów jest niezwykle prosta (taki był zresztą zamiar Gatesa) i aby się jej nauczyć nie potrzeba żadnych podręczników. Jeśli jednak ktoś obawia się samodzielnie zgłębiać tajniki komputerowego oprogramowania - poradniki z serii "Prosty sposób na sukces!" są doskonałym przewodnikiem. Wytłumaczono tu działanie poszczególnych poleceń metodą "krok po kroku". Każde nowe działanie jest ilustrowane otwartym przez aplikację oknem. Najlepiej uczyć się korzystając jednocześnie z książki i komputera i samodzielnie sprawdzać zastosowanie poszczególnych komend. Od takich prób, nawet jeśli będzie sporo błędów, komputer się nie zepsuje.

Rzeczpospolita, 05 V 1999