Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Aktualności

21.11.2019

Spotkanie z Manulą Kalicką w Warszawie

W czwartek 12 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do Domu Kultury Śródmieście - Międzypokoleniowej Klubokawiarni w Warszawie (ul. Anielewicza 3/5) na spotkanie z Manulą Kalicką, autorką książki "Jej drugie życie.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Apulejusz

J. H.

To, co poza materią

Seria Biblioteka Antyczna wydawnictwa Prószyński i S-ka to bardzo cenne przedsięwzięcie. Obecne systemy edukacyjne ze zbytnią nonszalancją okrajają kanon literatury klasycznej ze szkodą dla kolejnych, powojennych pokoleń. Skraca to perspektywę spojrzenia na zjawiska kulturowe. W tomie poświęconym Apulejuszowi znalazły się dwa najbardziej znane spośród jego zachowanych utworów - Metamorfozy oraz Apologia.

Żyjący w II wieku n.e. rzymski pisarz Apulejusz pochodził z Madury w prowincji Africa. Jako młodzieniec z zamożnej rodziny odbył studia filozoficzne w Grecji i stał się zażartym miłośnikiem platonizmu - był poszukiwaczem "tego, co poza materią", a właśnie system Platona najbardziej kierował go ku innym wymiarom, prowadząc w rezultacie do nazbyt wybujałego mistycyzmu. Metamorfozy uchodzą za najlepsze dzieło Apulejusza, choć nie jest to utwór oryginalny. Ta napisana plastycznym językiem opowieść o młodzieńcu zamienionym w osła to w dzisiejszej terminologii zwyczajny plagiat.

Z licznych mów Apulejusza zachowała się Apologia oraz wybrane ustępy z różnych popisów oratorskich zatytułowane "Florida". "Apologia" to autentyczna mowa wygłoszona przez Apulejusza we własnej obronie, gdy został oskarżony o uprawianie magii.

Obydwa dzieła w nowym tomie serii poprzedza Rzecz o Apulejuszu Jana Parandowskiego, tekst opublikowany w 1925 roku jako wstęp do pierwszego wydania Metamorfoz w przekładzie Edwina Jędrykiewicza, nie wznawiany w późniejszych edycjach.

Rzeczpospolita, 07 IV 1999