Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Apulejusz

J. H.

To, co poza materią

Seria Biblioteka Antyczna wydawnictwa Prószyński i S-ka to bardzo cenne przedsięwzięcie. Obecne systemy edukacyjne ze zbytnią nonszalancją okrajają kanon literatury klasycznej ze szkodą dla kolejnych, powojennych pokoleń. Skraca to perspektywę spojrzenia na zjawiska kulturowe. W tomie poświęconym Apulejuszowi znalazły się dwa najbardziej znane spośród jego zachowanych utworów - Metamorfozy oraz Apologia.

Żyjący w II wieku n.e. rzymski pisarz Apulejusz pochodził z Madury w prowincji Africa. Jako młodzieniec z zamożnej rodziny odbył studia filozoficzne w Grecji i stał się zażartym miłośnikiem platonizmu - był poszukiwaczem "tego, co poza materią", a właśnie system Platona najbardziej kierował go ku innym wymiarom, prowadząc w rezultacie do nazbyt wybujałego mistycyzmu. Metamorfozy uchodzą za najlepsze dzieło Apulejusza, choć nie jest to utwór oryginalny. Ta napisana plastycznym językiem opowieść o młodzieńcu zamienionym w osła to w dzisiejszej terminologii zwyczajny plagiat.

Z licznych mów Apulejusza zachowała się Apologia oraz wybrane ustępy z różnych popisów oratorskich zatytułowane "Florida". "Apologia" to autentyczna mowa wygłoszona przez Apulejusza we własnej obronie, gdy został oskarżony o uprawianie magii.

Obydwa dzieła w nowym tomie serii poprzedza Rzecz o Apulejuszu Jana Parandowskiego, tekst opublikowany w 1925 roku jako wstęp do pierwszego wydania Metamorfoz w przekładzie Edwina Jędrykiewicza, nie wznawiany w późniejszych edycjach.

Rzeczpospolita, 07 IV 1999