Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Aktualności

08.10.2019

Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w Warszawie

We wtorek 15 października o godz. 18:00 zapraszamy do księgarni BookBook w Warszawie (ul. Koszykowa 34/50) na spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk z okazji premiery najnowszej książki "Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Metamorfozy albo Złoty osioł. Apologia, czyli W obronie własnej księga o magii

Apulejusz

J. H.

To, co poza materią

Seria Biblioteka Antyczna wydawnictwa Prószyński i S-ka to bardzo cenne przedsięwzięcie. Obecne systemy edukacyjne ze zbytnią nonszalancją okrajają kanon literatury klasycznej ze szkodą dla kolejnych, powojennych pokoleń. Skraca to perspektywę spojrzenia na zjawiska kulturowe. W tomie poświęconym Apulejuszowi znalazły się dwa najbardziej znane spośród jego zachowanych utworów - Metamorfozy oraz Apologia.

Żyjący w II wieku n.e. rzymski pisarz Apulejusz pochodził z Madury w prowincji Africa. Jako młodzieniec z zamożnej rodziny odbył studia filozoficzne w Grecji i stał się zażartym miłośnikiem platonizmu - był poszukiwaczem "tego, co poza materią", a właśnie system Platona najbardziej kierował go ku innym wymiarom, prowadząc w rezultacie do nazbyt wybujałego mistycyzmu. Metamorfozy uchodzą za najlepsze dzieło Apulejusza, choć nie jest to utwór oryginalny. Ta napisana plastycznym językiem opowieść o młodzieńcu zamienionym w osła to w dzisiejszej terminologii zwyczajny plagiat.

Z licznych mów Apulejusza zachowała się Apologia oraz wybrane ustępy z różnych popisów oratorskich zatytułowane "Florida". "Apologia" to autentyczna mowa wygłoszona przez Apulejusza we własnej obronie, gdy został oskarżony o uprawianie magii.

Obydwa dzieła w nowym tomie serii poprzedza Rzecz o Apulejuszu Jana Parandowskiego, tekst opublikowany w 1925 roku jako wstęp do pierwszego wydania Metamorfoz w przekładzie Edwina Jędrykiewicza, nie wznawiany w późniejszych edycjach.

Rzeczpospolita, 07 IV 1999