Strona główna / Fantastyka / Ostatni bohater

Aktualności

08.10.2019

Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w Warszawie

We wtorek 15 października o godz. 18:00 zapraszamy do księgarni BookBook w Warszawie (ul. Koszykowa 34/50) na spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk z okazji premiery najnowszej książki "Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »
Nie odnaleziono produktu.

Ewa Cholewka

Terry Pratchett wbija się na trwale w pamięć każdego, kto sięgnie chociażby po jedną z jego książek. Nie jest on tak znany i zauważany jak inni klasycy gatunku fantasy, jednak ma rzeszę swoich wiernych fanów, którym regularnie dostarcza rozrywki i przyjemności w swoich powieściach.

Znany jest głównie z cyklu Świat Dysku, opowiadającego o dziejach ludzi umieszczonych na lądzie podtrzymywanych przez cztery słonie, które z kolei stoją na grzbiecie gigantycznego żółwia.

Ten specyficzny fundament pratchettowskiego świata powoduje złudzenie, że tak naprawdę to wszystko, co się w nim dzieje, odbywa się w nie tyle w czasie rzeczywistym, lecz w świadomości ich bohaterów, podlegając ciągłym transformacjom. W Ostatnim Bohaterze autor podjął, jakże popularny w ostatnich latach, temat zagłady świata.

Srebrna Orda, grupa dyskowych herosów w wieku emerytalnym (znana czytelnikowi już z Ciekawych Czasów), postanawia zwrócić bogom to, co zostało im skradzione - ogień. O zamiarach brygady dowodzonej przez Cohena Barbarzyńcę dowiadują się magowie z ankh-morporkańskiego Niewidocznego Uniwersytetu. Uczeni, mimo swojej ignorancji i lenistwa potrafią przewidzieć katastrofalne skutki wyprawy na Górę Bogów. Wyrusza ekspedycja z misją ratowania świata.

Pisarz z Wiltshire okrasza swoje powieści dużą dawką humoru. W książce The Last Hero również jest go niemało. Jest tu komizm sytuacyjny, słowny, przejaskrawianie stereotypów i ludzkich zachowań. Występuje też typowo brytyjski humor, widoczny głównie w pełnych absurdu porównaniach. W powieści tej autor zawarł wyjątkowo dużo odnośników do świata realnego: znanych ludzi, kina, historii, czy mitologii.

Portal Księgarski, 2003-12-17