Strona główna / Literatura światowa / Czekolada

Aktualności

15.04.2020

Mądra Książka Roku 2019

Z przyjemnością informujemy, że nasze książki nominowano w konkursie Mądra Książka Roku 2019. 

Wywiady

20.07.2020

Astrologiczne bliźniaczki – od pełni zrozumienia do nienawiści...

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agatą Kołakowską, autorką książki "Uśpione pragnienia".

Posłuchaj i zobacz

20.07.2020

Rozmowa z Wiktorem Krajewskim

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wiktorem Krajewskim autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać"
Niezwykle intymna książka o relacji z babcią. Wiktor Krajewski pokazuje emocje i porusza!

Bestsellery

TOP 20

  1. Perska kobiecość Laila Shukri
  2. Postscriptum Anna Karpińska
  3. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Czekolada

Joanne Harris

Aleksandra Rosiak

Tabliczką w dłoni

Czekolada jest jednym z najbardziej znanych i lubianych rodzajów słodyczy. Oryginalnej masy z nasion kakaowca nie zastąpi żaden lek łagodzący stres czy nerwicę. Jej wręcz cudowne (nie tylko smakowe!) walory odkryli już Majowie, czcząc czekoladowy napój, jednak niektórzy zagorzali katolicy uważali ją za narzędzie szatana, stawiając na równi z pornografią i ateizmem.

Akcja powieści Czekolada rozgrywa się w XX wieku kiedy to do małego francuskiego miasteczka przybywa Vianne wraz ze swoją córką Anouk, wynajmując pusty lokal vis a vis kościoła. Z początku dość serdecznie przyjęta przez mieszkańców Vianne otwiera sklep z czekoladą. Nie dość że owa „kawiarenka” usytuowana jest koło „Domu Bożego”, to - jakby tego było mało - rozpoczyna swą działalność w samym środku Wielkiego Postu.

Surowy i apodyktyczny proboszcz postanawia pokrzyżować plany Vianne, namawiając innych mieszkańców do unikania pijalni czekolady, i tym samym przyczynienia się do jej bankructwa. Vianne jest jednak kobietą o silnym charakterze i nie poddaje się bojkotowi, zwłaszcza, że w miasteczku jest kilka osób, którym jej żywiołowa natura może pomoc, a to chyba było jej zadaniem.

Nasza główna bohaterka była jedyną postacią w mieście, która była w stanie zmienić losy pokrzywdzonych, których wszyscy omijali udając, że „nic się nie dzieje”. Ona jedyna potrafiła przełamać „barierę” i przeciwstawić się słowom proboszcza. Czekolada jest magiczną, czasem baśniową opowieścią o dobru i złu, o braku tolerancji i harcie ducha, o ludziach, którzy mogą zmienić swoje życie, jeśli tylko tego zechcą.

Pozytywnym czynnikiem, takim katalizatorem zdarzeń, jest tym razem masa z nasion kakaowca, popularnie zwana czekoladą, która - według głównej bohaterki, zbliża ludzi, pomaga im zapomnieć dawne urazy oraz otworzyć się na nowe doznania.

Przyznam, że Czekoladę najlepiej byłoby czytać w domu, na wygodnej kanapie, z tabliczką smakołyku pod ręką. Dla mnie jest to książka, zmuszająca do spojrzenia na samych siebie przez pryzmat własnej nietolerancji. Myślę, że po przeczytaniu Czekolady ludzie staną się mniej ulegli stereotypom i zaczną trzeźwiej patrzeć na bliźnich.

Wirtualna Polska, 2003-12-05