Strona główna / Literatura polska / Lekcja miłości

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Lekcja miłości

Marek Harny

Piotr Huniewicz

Wiosną tego roku ukazała się długo oczekiwana książka Marka Harnego - „Urodzony z wiatru”. Powieść drążąc mroczne dramaty najnowszej historii Polski odnosiła się w swej najistotniejszej warstwie do historycznych wydarzeń na Podhalu, kiedy to działał oddział Józefa Kurasia - „Ognia”. „Lekcja miłości” to opowieść zgoła odmienna. Wprawdzie, wbrew temu, co pisze wydawca, nie jest to historia miłosna (przynajmniej nie tylko), to jednak jej ciężar gatunkowy jest niewątpliwie znacznie lżejszy niż „Urodzonego z wiatru”.

Akcja „Lekcji miłości” rozgrywa się we współczesnym Krakowie, w połowie lat dziewięćdziesiątych. Uczeń jednego z najlepszych liceów - Kuba Mazurek - zakochuje się w młodej nauczycielce - Joannie Barskiej. Z pozoru niewinny ni to romans ni to „przygoda” z czasem komplikuje się, popychając bohaterów do niełatwych, a czasem dramatycznych wyborów. Bohaterowie Marka Harnego to postaci zagubione, poszukujące swojego miejsca w nowej Polsce, próbujący odnaleźć swoją tożsamość. Poszukiwania, jak można się domyślać, nie są łatwe, bo na ich drodze stają a to pospolici przestępcy, a to narkotykowi dilerzy lub też toksyczni rodzice i szkoła. W „Lekcji miłości”, tak jak w „Urodzonym z wiatru”, tło wydarzeń staje się momentami ważniejsze niż główni bohaterowie nieszczęśliwej miłości. „Lekcja miłości” to powieść o skomplikowanych międzyludzkich relacjach, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.

Niewątpliwą zaletą „Lekcji miłości” jest jej obyczajowe i socjologiczne bogactwo. Harny opisuje typowe elementy polskiej rzeczywistości lat 90-tych, obraz polskiej szkoły i polskich polityków, narkotyki i prostytucję, świat mediów, wybory do parlamentu, blokowiska, morderstwa i prawicową ekstremę. Charakterystyczną cechą prozy Harnego jest również obecność w powieści kilku narratorów, dbałość bardziej o prawdopodobieństwo psychologiczne niż prawdopodobieństwo wydarzeń, wielostronny ogląd rzeczywistości z pozycji tropiącego dziennikarza, wreszcie - traktowanie powieściowej materii jako literackiej gry.

Portal Księgarski, 2003-12-12