Strona główna / Fantastyka / Opowiadanie świata

Aktualności

18.11.2019

Informacja o zmianie regulaminu

Informujemy, że z dniem 18 listopada 2019 r. ulegają zmianie niektóre postanowienia regulaminu korzystania z księgarni internetowej Prószyński i S-ka.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Opowiadanie świata

Ursula K. Le Guin

Joanna Szczęsna

Omawiając jej wcześniejszą powieść Lewa ręka ciemności, Stanisław Lem użył sformułowania "antropologiczna kompetencja". Ta kompetencja to podstawowa cecha twórczości Le Guin. Co zresztą, zważywszy jej background, nie jest niczym zaskakującym. Rodzice Ursuli poznali się na wydziale antropologii uniwersytetu w Berkley, gdzie on był profesorem, a ona - studentką. Przez całe życie zajmowali się badaniem kultury, obyczajów i literatury kalifornijskich Indian. Atmosfera domu rodzinnego, opowieści dziadków o eksterminacji ich indiańskich sąsiadów, przyjaźń rodziców z Ishim, członkiem plemienia ukrywającego się przez blisko pół wieku przed cywilizacją białego człowieka - wszystko to ukształtowało wyobraźnię i wrażliwość Ursuli. Walkę dobra ze złem, współżycie człowieka z naturą, tolerancję i próby zrozumienia innych kultur uczyniła głównym tworzywem swojej prozy. Swoich bohaterów zaś często kształtuje na wzór i podobieństwo antropologów - łączy ich świadomość, że w zetknięciu z odmiennym obyczajem należy raczej obserwować, niż oceniać czy interweniować...

gazeta.pl