Strona główna / Fantastyka / Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »

Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Orson Scott Card

Joanna Szczęsna

Książki fantasy i s.f. stanowią niepokonaną barierę dla mojej angielszczyzny. Mieszkając dwa lata w USA, ze smutkiem uświadomiłam sobie, że jeśli chodzi o moje ukochane s.f., skazana jestem na tłumaczenia. I kazałam sobie przysyłać "Fantastykę", gdzie akurat szła w odcinkach Gra Endera. Po dwu odcinkach stało się jasne, że nie wytrzymam, jeśli natychmiast nie dowiem się, co dalej, i kupiłam wersję angielską. Na szczęście wiedziałam już, o co chodzi, a też miałam już rozeznanie w słownictwie, dzięki czemu lektura w ogóle była możliwa.
W Grze Endera chodzi zaś o to, że Ziemi zagraża obca cywilizacja i jedyną szansą na jej ocalenie jest wyselekcjonowanie obdarowanych wojskowymi i przywódczymi talentami dzieci i uczynienie z nich - za pomocą bezwzględnych i morderczych ćwiczeń - doskonałych dowódców ziemskiej floty kosmicznej, którzy poprowadzą atak na Obcych. Ender w wieku kilku lat zostaje odebrany rodzicom, by wyszkolić się na zbawcę Ziemi.
Gęsta od wątków, problemów psychologicznych i cywilizacyjnych proza Carda oryginalnie pokonuje wszelkie fabularne zakręty i brawurowo mknie ku zakończeniu, w którym co prawda Ziemia zostanie uratowana, ale Ender... Zresztą przeczytajcie państwo sami. Z przyjemnością odnotowuję, że Gra Endera należy do tych opowieści, którym ani czas, ani fakt, że jest to powtórna lektura, nie odbiera nic z ich mocy.

gazeta.pl