Strona główna / Fantastyka / Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Aktualności

06.08.2020

Najlepsza książka miesiąca Lipiec 2020!

Z radością informujemy, że książka "Chciałbym nigdy cię nie poznać" została uznana przez czytelników serwisu hultajliteracki.pl za najlepszą książkę miesiąca Lipiec 2020 a Wiktor Krajewski za Autora Miesiąca oraz Wydawnictwo Prószyński za Wydawcę miesiąca.

Wywiady

20.07.2020

Astrologiczne bliźniaczki – od pełni zrozumienia do nienawiści...

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agatą Kołakowską, autorką książki "Uśpione pragnienia".

Posłuchaj i zobacz

20.07.2020

Rozmowa z Wiktorem Krajewskim

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wiktorem Krajewskim autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać"
Niezwykle intymna książka o relacji z babcią. Wiktor Krajewski pokazuje emocje i porusza!

Bestsellery

TOP 20

  1. Perska kobiecość Laila Shukri
  2. Postscriptum Anna Karpińska
  3. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Orson Scott Card

Joanna Szczęsna

Książki fantasy i s.f. stanowią niepokonaną barierę dla mojej angielszczyzny. Mieszkając dwa lata w USA, ze smutkiem uświadomiłam sobie, że jeśli chodzi o moje ukochane s.f., skazana jestem na tłumaczenia. I kazałam sobie przysyłać "Fantastykę", gdzie akurat szła w odcinkach Gra Endera. Po dwu odcinkach stało się jasne, że nie wytrzymam, jeśli natychmiast nie dowiem się, co dalej, i kupiłam wersję angielską. Na szczęście wiedziałam już, o co chodzi, a też miałam już rozeznanie w słownictwie, dzięki czemu lektura w ogóle była możliwa.
W Grze Endera chodzi zaś o to, że Ziemi zagraża obca cywilizacja i jedyną szansą na jej ocalenie jest wyselekcjonowanie obdarowanych wojskowymi i przywódczymi talentami dzieci i uczynienie z nich - za pomocą bezwzględnych i morderczych ćwiczeń - doskonałych dowódców ziemskiej floty kosmicznej, którzy poprowadzą atak na Obcych. Ender w wieku kilku lat zostaje odebrany rodzicom, by wyszkolić się na zbawcę Ziemi.
Gęsta od wątków, problemów psychologicznych i cywilizacyjnych proza Carda oryginalnie pokonuje wszelkie fabularne zakręty i brawurowo mknie ku zakończeniu, w którym co prawda Ziemia zostanie uratowana, ale Ender... Zresztą przeczytajcie państwo sami. Z przyjemnością odnotowuję, że Gra Endera należy do tych opowieści, którym ani czas, ani fakt, że jest to powtórna lektura, nie odbiera nic z ich mocy.

gazeta.pl