Strona główna / Fantastyka / Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Aktualności

15.04.2020

Mądra Książka Roku 2019

Z przyjemnością informujemy, że nasze książki nominowano w konkursie Mądra Książka Roku 2019. 

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Orson Scott Card

Joanna Szczęsna

Książki fantasy i s.f. stanowią niepokonaną barierę dla mojej angielszczyzny. Mieszkając dwa lata w USA, ze smutkiem uświadomiłam sobie, że jeśli chodzi o moje ukochane s.f., skazana jestem na tłumaczenia. I kazałam sobie przysyłać "Fantastykę", gdzie akurat szła w odcinkach Gra Endera. Po dwu odcinkach stało się jasne, że nie wytrzymam, jeśli natychmiast nie dowiem się, co dalej, i kupiłam wersję angielską. Na szczęście wiedziałam już, o co chodzi, a też miałam już rozeznanie w słownictwie, dzięki czemu lektura w ogóle była możliwa.
W Grze Endera chodzi zaś o to, że Ziemi zagraża obca cywilizacja i jedyną szansą na jej ocalenie jest wyselekcjonowanie obdarowanych wojskowymi i przywódczymi talentami dzieci i uczynienie z nich - za pomocą bezwzględnych i morderczych ćwiczeń - doskonałych dowódców ziemskiej floty kosmicznej, którzy poprowadzą atak na Obcych. Ender w wieku kilku lat zostaje odebrany rodzicom, by wyszkolić się na zbawcę Ziemi.
Gęsta od wątków, problemów psychologicznych i cywilizacyjnych proza Carda oryginalnie pokonuje wszelkie fabularne zakręty i brawurowo mknie ku zakończeniu, w którym co prawda Ziemia zostanie uratowana, ale Ender... Zresztą przeczytajcie państwo sami. Z przyjemnością odnotowuję, że Gra Endera należy do tych opowieści, którym ani czas, ani fakt, że jest to powtórna lektura, nie odbiera nic z ich mocy.

gazeta.pl