Strona główna / Fantastyka / Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Aktualności

04.03.2021

Spotkanie online ze Wiktorem Krajewskim

We wtorek 9 marca o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Seksoholicy".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  2. Księga Dwóch Dróg Jodi Picoult
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Gra Endera. Cykl Endera - część 1

Orson Scott Card

Joanna Szczęsna

Książki fantasy i s.f. stanowią niepokonaną barierę dla mojej angielszczyzny. Mieszkając dwa lata w USA, ze smutkiem uświadomiłam sobie, że jeśli chodzi o moje ukochane s.f., skazana jestem na tłumaczenia. I kazałam sobie przysyłać "Fantastykę", gdzie akurat szła w odcinkach Gra Endera. Po dwu odcinkach stało się jasne, że nie wytrzymam, jeśli natychmiast nie dowiem się, co dalej, i kupiłam wersję angielską. Na szczęście wiedziałam już, o co chodzi, a też miałam już rozeznanie w słownictwie, dzięki czemu lektura w ogóle była możliwa.
W Grze Endera chodzi zaś o to, że Ziemi zagraża obca cywilizacja i jedyną szansą na jej ocalenie jest wyselekcjonowanie obdarowanych wojskowymi i przywódczymi talentami dzieci i uczynienie z nich - za pomocą bezwzględnych i morderczych ćwiczeń - doskonałych dowódców ziemskiej floty kosmicznej, którzy poprowadzą atak na Obcych. Ender w wieku kilku lat zostaje odebrany rodzicom, by wyszkolić się na zbawcę Ziemi.
Gęsta od wątków, problemów psychologicznych i cywilizacyjnych proza Carda oryginalnie pokonuje wszelkie fabularne zakręty i brawurowo mknie ku zakończeniu, w którym co prawda Ziemia zostanie uratowana, ale Ender... Zresztą przeczytajcie państwo sami. Z przyjemnością odnotowuję, że Gra Endera należy do tych opowieści, którym ani czas, ani fakt, że jest to powtórna lektura, nie odbiera nic z ich mocy.

gazeta.pl