Strona główna / Literatura faktu, historia / Zespół „TOR”

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Zespół „TOR”

Barbara Hollender, Zofia Turowska

Jerzy Wójcik

Filmy "Toru"

Pod szyldem "Toru" powstało ponad dziewięćdziesiąt filmów fabularnych dla kin i niewiele mniej telewizyjnych, z wieloodcinkowymi serialami, jak "Dekalog" Kieślowskiego, "Doktor Ewa" Kluby, "Opowieści wekeendowe" Zanussiego włącznie. Zbierały oklaski i międzynarodowe trofea - przypominają w księdze "Zespół Tor" Barbara Hollender, nasza koleżanka redakcyjna i Zofia Turowska. Barwną monografię ambitnego studia filmowego (autorki unikają słowa monografia) wydała oficyna Prószyński i S-ka.

Zespół Filmowy "Tor" narodził się w 1967 r. - Dostałem nominację wiosną. Znałem Witolda Zalewskiego, ceniłem jego twórczość. Zaproponowałem mu współpracę. Zastępcą od spraw produkcji został Włodek Śliwiński - wspomina te narodziny Stanisław Różewicz, pierwszy szef (1967-1968), wybrany ponownie po kadencjach Antoniego Bohdziewicza, Jerzego Passendorfera, kiedy wyciszano pomarcowe represje. A przez dziesięciolecia duch opiekuńczy młodych talentów w "elitarnym klubie", jak nazywano "Tor". Pierwszym etatowym reżyserem, przyjętym przez Różewicza, był Krzysztof Zanussi, szefujący "Torowi" od 1979 roku do dziś.

Autorki skrupulatnie zbierały przez lata wypowiedzi o szefach zespołu. Wysłuchiwały szczerych wyznań scenarzystów, reżyserów i aktorów o filmach. Wybierały z publikacji prasowych i książkowych relacje, anegdoty o ludziach związanych z "Torem" i włodarzach kinematografii. Na prawie trzystu stronicach efektownie wydanego tomu znajdzie czytelnik bogactwo faktów o polskim kinie i dziełach, które mozolnie wpisywały się w jego historię. Także o pokrętnej polityce władzy i metodach walki filmowców z cenzurą.

Interesująca to lektura. Wywiady, wyznania, monologi, podporządkowane zasadzie chronologii (ten sposób narracji sprawdził się w "Filmówce", której Zofia Turowska jest współautorką), narastają niejako w czasie. Ułatwia to czytelnikowi wędrówkę po dziejach "Toru", uatrakcyjnia opowieść. Unikatowe zdjęcia z epoki "Samotności we dwoje" Różewicza (pierwsza realizacja "Toru", 1968 r.), "Struktury kryształu" Zanussiego, "Amatora", Kieślowskiego, "Dreszczy" Marczewskiego, "Rejsu" Piwowskiego, wyszukane w zbiorach "Toru" i domowych archiwach, ciekawie ilustrują tekst. Całość dopełnia refleksja Zanussiego o dzisiejszej kondycji naszego kina, zawieszonego wciąż między dawnym oczekiwaniem na państwowy grosz a surowymi prawami rynku.

Rzeczpospolita, 06 XII 2000