Strona główna / Literatura polska / Świetlisty cudzoziemiec

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Świetlisty cudzoziemiec

Anna Janko

Alina Kietrys

Świetliste słowa

Czyta sie te wiersze z rosnącą satysfakcją. Po kilku latach milczenia (ostatni tomik "Zabici czasem długo stoją" ukazał się w 1995 roku) odezwała sie poetka, która waży słowa. Jej świadomosc języka, rangi poetyckiego obrazu, metafory, którą może przynieść nawet "zwykła fraza" daje niepospolite efekty. Anna Janko wabi nastrojem i niepokojem. Operuje skrótem, odwołuje sie do kulturowych skojarzeń i opisuje czas oraz miejsca, które sprzyjają budowaniu jej poezji. Niektóre teksyu uzupełnia komentarzem pisanym piekną poetycka prozą.(...)
Nowy tomik wierszy Anny Janko jest różnorodny formalnie: od tekstów niewielkich, spraw zaledwie muśnietych słowem ("We śnie", "Jest nie ma") po teksty rozwinięte, wręcz analityczne penetrujące siebie w sobie. Anna Janko pisze z namysłem, z poczuciem dyscypliny, z wrażliwością daleko wykraczającą poza stosowane szablony. Zarówno w lirykach - bardzo osobistych, w których pobrzmiewa nutka ekspiacji, a także świadomość przemijania nawet największych uniesień, jak i w tekstach o egzystencjalnym przesłaniu, poetka nie boi sie niepokornych mysli. Iście świetlista odwaga Anny Janko czyni te wiersze zapisem niespokojnego czasu, który ją otacza.
Anna Janko ma też świadomość krytyka literackiego. Jej wiersze to jej indywidualność, delikatność, czasem tkliwość, ale nigdy pospolitość. I to jest niezwykły walor najnowszego zbiorku tekstów, w którym warto też wczytać sie w muzyczność frazy i odkryć rytm pulsujacej poetyckiej wrażliwosci.

Głos Wybrzeża, 7.09.2000