Strona główna / Literatura polska / Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge

Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

Małgorzata Warda

Kornelia Ładanaj

Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

Niektóre książki są na swój sposób tak poruszające, że zostają na długo, długo w pamięci. Właściwie opowiadają historię, która może się dziać obok nas, aczkolwiek dopiero kiedy pisarz wyłoży kawę na ławę otwieramy oczy ze zdziwienia i nie jesteśmy w stanie uwierzyć jaki ból muszą przeżywać codziennie rano zwyczajne dzieci. Jednak ile jest w stanie znieść jedna osoba? Ile może zaznać upokorzenia, goryczy czy nienawiści, aż osoba nie wybuchnie i stanie się coś naprawdę niedobrego? A ile można wytrzymać w roli biernego obserwatora męki własnego brata? Małgorzata Warda w swojej książce „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele” stara się odpowiedzieć na te właśnie pytania. Zainteresowani? To zapraszam do czytania kolejnych akapitów.

Jak napisał Lew Tołstoj w swojej „Annie Kareninie” : "Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób", myśl ta idealnie odnosi się do treści „Dziewczynki, która widziała zbyt wiele”. Ania i Aaron to rodzeństwo, które można by dać za przykład idealnego brata i siostry. On, prawie cztery lata starszy opiekuje się nią jak największym skarbem, a ona podziwia go za wszystko co robi. Brzmi jak sielanka, aczkolwiek jest zupełnie inaczej niż by się mogło wydawać. Matka dzieci po śmierci męża popada w depresje, a własne dzieci oddaje na przechowanie ciotce, Gabrysi. U niej mieszkają kilka lat, a stan rodzicielki na przemian pogarsza się i poprawia. Aaron zupełnie nie umie się przystosować do życia w nowym domu, jest tam bity i poniżany przez ciocię oraz jej kochanka, Andrzeja. Najgorsze, jednak dopiero przed nami. Kiedy Ania ma szesnaście lat zgłasza na policję, że została zgwałcona przez swojego własnego brata. Czy jednak to zeznanie jest prawdziwe? Jaki ma to związek z przeszłością?

Małgorzata Warda jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele” nie jest Jej pierwszą powieścią, aczkolwiek nigdy wcześniej o autorce nie słyszałam, dopóki nie sięgnęłam po recenzowaną lekturę. Na początku, zaczynając dopiero pomyślałam, że to tania podróbka Jodi Picoult, jednakże pierwsze wrażenie było ogromnie mylne. Jedyne podobieństwo, które widzę teraz to to, że obydwie poruszają trudne tematy. To właśnie fabuła jest tutaj największą zaletą, ponieważ w takiego typu tematach nie można się pochwalić pięknym, pisarskim piórem, bo w takich dziełach są potrzebne konkrety, proste zdania, aby każdy zrozumiał to dokładnie, wtedy to wszystko daje jeszcze większy efekt „zimnego prysznica”. Człowiek budzi się ze złudzeń, zauważa, iż to wszystko może, i dzieje się, obok nas.

Obok fabuły najlepszym kąskiem są bohaterowie, którzy są niesamowicie żywi i realni. Aaron przez całą książkę był moją fascynacją. Zachwycał mnie jego spokój, niechęć do kontaktów z innymi ludźmi. Jednak nie jest to sam jego styl życia, ale jest to efekt działań innych ludzi na jego psychikę. Jak łatwo z normalnej osoby zrobić kogoś nienawidzącego własnego życia oraz nie widzącego w nim sensu? Najwidoczniej nie jest to takie trudne, a skutki są nieodwracalne nawet po wielu latach. Do teraz często otwieram sobie książkę, żeby poczytać coś o tym bohaterze, który moim zdaniem jest jednym z lepszych aspektów lektury.

„Dziewczynka, która widziała zbyt wiele” to książka idealna. Nie jest sztuczna, ani łatwa, ale jednocześnie nie można się od niej oderwać, a bohaterowie stoją żywi przed oczyma podczas czytania. Jest to po prostu książka, którą każda osoba powinna przeczytać, prawdziwe arcydzieło.

Recenzja pochodzi z bloga mieszanka-niekulturalna.blogspot.com