Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Pomiędzy światami

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Pomiędzy światami

Jessica Warman

Dominika Krawczak

Pomiędzy światami

Nie mam pojęcia, jaką zasadą kierują się amerykańscy autorzy książek młodzieżowych, wybierając na główne bohaterki poczytnych powieści najbardziej popularne dziewczyny ze szkoły, ze stereotypowymi jasnymi włosami i całą tą otoczką "szkolnej elity". Nawet nie zdążyłam za bardzo zezłościć się na to odgrzewanie kotleta, bo powieść tak mnie wciągnęła, że nim się obejrzałam, miałam za sobą jej dwieście stron i byłam niesamowicie zaintrygowana co będzie działo się dalej. 

Jessica Warman, autorka "Pomiędzy światami" właśnie z takiej sztampowej postaci uczyniła swoją główną bohaterkę. Elizabeth Valchar wiedzie życie, na które patrzy z zazdrością mnóstwo jej koleżanek i kolegów. Do momentu w którym, nie zostanie znaleziona martwa, w dniu swoich osiemnastych urodzin, wyprawianych z paczką "idealnych" przyjaciół na łodzi noszącej jej imię. 

Całą tę sytuację odkrywa, gdy jest już po drugiej stronie. Zawieszona pomiędzy życiem a śmiercią, ma możliwość obserwowania rzeczywistości i wracania do swoich wspomnień, których nie pamięta. Odkrywa zdradę, kłamstwa, ale także ogromną miłość do swojego chłopaka. Z czasem, pojmie też potęgę przebaczenia. Jednak zanim będzie to wszystko w stanie poczuć, zmierzy się sama ze sobą. Z tą Liz, jaką była - dobrą dziewczyną, ale zupełnie zagubioną. 

Podobała mi się ta książka. Cieszę się, że postać Elizabeth nie była aż tak bardzo płytka, autorka pokazała nam, że ona wcale nie jest ani czarna ani biała. Niesamowicie wciągający jest mechanizm cofania się do przeszłości dziewczyny, uwielbiam w literaturze tajemnicze układanki, które z czasem zaczynają stanowić jedną, spójną całość. Niektóre z osób, które były obecne w powieści jako bohaterowie drugoplanowi, wzbudziły moje współczucie. Nie zmienia to jednak faktu, że były dobrze nakreślone, bardzo przypadł mi do gustu portret ojca dziewczyny. 

"Pomiędzy światami" zostało napisane lekkim, zrozumiałym językiem. W moim odczuciu dopasowanie odbiorcy do literatury jest idealne, to mądra książka dla nastolatków, która w ciekawy sposób porusza temat czegoś więcej niż tylko beztroskiego, niedocenianego, życia na ziemi. 

Recenzja pochodzi z bloga moje-wysypisko.blogspot.com