Strona główna / Literatura światowa / Kobiety z Kabulu

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Kobiety z Kabulu

Gayle Tzemach Lemmon

Agnieszka Zieleń

Mimo wszystko

Patrząc na tytuł powieści Gayle Tzemach Lemmon można by się spodziewać kolejnej smutnej, przerażającej historii o losach islamskich kobiet. Zazwyczaj w tego typu opowieściach nie ma lub są znikome pozytywne elementy. Nie tym razem. Mimo trudów życia w kraju zmagającym się z wieloma wojnami, znajdziemy w Kabulu kobiety pełne przedsiębiorczości i charyzmy.

Autorka napisała tę książkę na podstawie rozmów z kobietami, które przeprowadziła w Kabulu. Spędziła w Afganistanie trochę czasu, by bliżej poznać realia życia. Przytoczę tu słowa, które padają na końcu. Wspaniale oddają charakter powieści. „Kobiety codziennie dokonują bohaterskich czynów, o których nikt nie mówi. Miałam okazję oddać im cześć, opowiadając jedną skromną historię. Pokazać czytelnikom inny Afganistan niż ten dobrze wszystkim znany, wyniszczony wojną. Kraj, gdzie codziennie dokonują się niezliczone małe akty wielkiej odwagi. Przedstawiam Kamilę Sidiqi, dziewczynę, jakich wiele.”

„Kobiety z Kabulu” wraz z wkroczeniem Talibów, muszą się podporządkować ich regułom. Opiera się to przede wszystkim na pozostaniu w domu, brakiem dostępu do nauki i pracy. Dla wielu młodych, dopiero co rozpoczynających życie to dramat. Bo jak tu zaprzepaścić swoje marzenia, gdy tak dużo pracy się w nie włożyło? Konsekwencje zamknięcia kobiet w domu są znacznie poważniejsze. Często są jedynymi żywicielkami w domu, bądź biorą czynny udział w utrzymywaniu rodziny. W swoich domowych twierdzach niewiele będą mogły pomóc najbliższym. Bieda, głód bardzo szybko zacznie zaglądać im w oczy...

Kamila swój dyplom ukończenia szkoły musi włożyć do kieszeni i potulnie pozwolić się zamknąć w domu. W jej przypadku stanie się to właściwie niemożliwe. Jest wyjątkowo uparta i za wszelką cenę dąży do celu. Przedsiębiorczość i kreatywność obok dobrego serca to drugie jej imiona. Przekona się o tym bardzo szybko. Idąc jej tokiem myślenia, nie można przecież siąść z załamanymi rękami i poddać się niesprzyjającemu losowi!

Gayle Tzemach Lemmon obok działających kobiet pokazuje także dobrych mężczyzn, którzy także są zmuszeni do wielu przykrości i rozczarowań. Wspierają równie wspaniale swoje rodziny. Wiele z nich ma już świadomość, iż kształcenie, edukacja kobiet jest bardzo ważna i potrzebna. Wszyscy muszą się na nowo odnaleźć w tej niezwykle trudnej i bolesnej rzeczywistości.

Poza tym autorka przystępnie nakreśla historię Afganistanu. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć jego problemy i troski. Bez tego książka była by dla mnie znacznie mniej przemawiająca. To zupełnie inny świat, od którego znam na co dzień.

Szczerze polecam „Kobiety z Kabulu” . Jak już wspominałam na początku, dzięki tej książce poznamy inne spojrzenie na kraje takie, jak Afganistan. Nie tylko zrezygnowanie, poddanie się pojawia się w ich oczach, ale także działanie, radość i uśmiech. Budująca i dająca nadzieję na lepsze jutro perspektywa.