Strona główna / Literatura światowa / Sekretna córka

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Sekretna córka

Shilpi Somaya Gowda

Karolina Małkiewicz

Sekretna córka

Największe wrażenie i najsilniejsze emocje wywołują u mnie książki poruszające tematy trudne i bolesne, a zarazem istotne i znaczące dla każdego człowieka, uniwersalne, ale osadzone we współczesnych realiach. Nie może w nich zabraknąć podejścia rzeczowego, kompleksowego, obejmującego różne punkty widzenia, ale zarazem emocjonalnego, głęboko ludzkiego, choć niepozbawionego rzetelnej i analitycznej wnikliwości. Do takich książek śmiało mogę zaliczyć debiutancką powieść Shilpi Somayi Gowdy "Sekretna córka".

W niewielkiej indyjskiej wiosce na świat przychodzi dziewczynka. Jej matka Kavita dobrze wie, że nie będzie mogła zatrzymać córeczki, gdyż tylko męski potomek rodu przynosi mu powodzenie i zaszczyt, córka zaś - to hańba i przekleństwo, niepotrzebna dodatkowa gęba do wyżywienia. Kavita zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na ocalenie jej życia jest oddanie małej Ushy do sierocińca; rozstanie jest dla nieszczęsnej matki prawdziwym koszmarem, który będzie prześladował ją do końca życia. Gorycz, wyrzuty sumienia i żal do losu będą także nękać męża Kavity, Jasu, i nie złagodzi ich nawet radość z narodzin upragnionego syna.

Tymczasem w słonecznym San Francisco młode małżeństwo lekarzy bezskutecznie stara się o dziecko. Kiedy okazuje się, że Somer jest bezpłodna, jej hinduski mąż Krishnan wpada na pomysł adopcji dziecka z bombajskiego sierocińca. Po przejściu przez piekło indyjskiej biurokracji zostają wreszcie rodzicami małej Ashy - córeczki Kavity, która rzeczywiście dostaje szansę na lepsze życie, niż mogliby jej zapewnić żyjący w nędzy biologiczni rodzice. Jak potoczą się losy obu rodzin niespodziewanie połączonych postacią Ashy - Hinduski wychowanej w Ameryce? W jaki sposób odnajdą się oni w tej zupełnie nowej dla nich sytuacji? Jak ukształtuje się życie głównej bohaterki, której życie wciąż balansuje na styku dwóch tak odmiennych kultur?


"Sekretna córka" to głęboko wzruszająca powieść poruszająca wiele ważkich i istotnych kwestii, analizująca je dokładnie i gruntownie, a mimo to pozostawiająca mnóstwo miejsca na osobiste refleksje i przemyślenia. Jedną z tych, które wysuwają się na pierwszy plan, jest sprawa międzynarodowych adopcji. Generuje ona nie tylko pytania dotyczące odczuć, emocji oraz roli rodziców biologicznych i adopcyjnych dając nam wgląd w ich rozterki, nadzieje, dylematy, wątpliwości i uczucia, lecz również porusza kwestie kulturowe i obyczajowe: prawo dziecka do poznania swoich korzeni, równoprawne podejście do obu kultur - zarówno tej, z której się wywodzi, jak i tej, w której się wychowało; autorka z ogromnym wyczuciem ukazuje, jak bardzo ważne jest poszukiwanie i określenie własnej tożsamości oraz w jaki sposób wpływa na osobowość tak wychowanie w jednej tylko tradycji, jak i umożliwienie dziecku poznawania i czerpania z tego, co najlepsze w obydwu. Odrębnym i nie mniej ważnym zagadnieniem jest kwestia macierzyństwa: w jakim stopniu wpływa na życie kobiety, czy jest możliwy satysfakcjonujący kompromis pomiędzy dzieckiem a karierą zawodową oraz jakie są konsekwencje poświęcenia się jednej z tych ewentualności.

"Sekretna córka" daje nam także cenny wgląd w problematykę społeczno - obyczajową w Indiach prezentując bogatą i realistyczną panoramę społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn, w którym tragiczna sytuacja kobiet nie uległa zmianie od stuleci; autorka szczegółowo opisuje nieznany mi wcześniej proceder selektywnej aborcji dziewczynek, prawnie zakazany, ale szeroko praktykowany w całym kraju.

Niezwykle plastycznie i z dużą dozą autentyzmu ukazuje skrajności charakterystyczne dla tego zakątka świata, gdzie oszałamiające bogactwo sąsiaduje z ekstremalną nędzą zmuszającą ludzi do oddawania własnych dzieci do sierocińców, by zapewnić im szanse na przeżycie.
Ogromnie interesujące i fascynujące są refleksje wynikające z dociekliwej i szczegółowej obserwacji zderzenia kultury amerykańskiej z hinduską oraz wszelkie wynikające z tego faktu implikacje: różnice w sposobie bycia, światopoglądzie, mentalności, filozofii życiowej, podejścia do rozmaitych kwestii; wyjątkowo cenne są spostrzeżenia dotyczące macierzyństwa i roli kobiety w obu kulturach.

"Sekretna córka" to wielowątkowa powieść obyczajowa koncentrująca się wokół losów dwóch rodzin połączonych postacią głównej bohaterki żyjącej na granicy diametralnie odmiennych kultur. Intrygująca, dwutorowa, ciekawie skomponowana fabuła gwarantuje nam spojrzenie na uniwersalne wartości z perspektywy przedstawicieli krańcowo różnych obszarów kulturowych.
W niezwykle poruszający sposób ukazuje cały wachlarz ludzkich uczuć i całą gamę emocji będących odpowiedzią na bogactwo podejmowanej tematyki: różne oblicza miłości macierzyńskiej, poczucie straty, poszukiwanie własnej tożsamości i swojego miejsca w życiu, całe spektrum relacji międzyludzkich - od tych łączących najbliższych członków rodziny (miłość do dziecka, zaborczość i kontrola a poszanowanie jego niezależności i uszanowanie jego życiowych wyborów) po te, które nawiązuje człowiek jako członek społeczeństwa.

Ta książka fascynuje, porusza, skłania do refleksji - nie tylko nad wartościami ponadczasowymi, wspólnymi nam wszystkim niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie żyjemy, ale również nad głębią i siłą ludzkich uczuć, dzięki którym radzimy sobie z nieuniknionymi przeciwnościami losu i adaptujemy się do nowej rzeczywistości. Gorąco zachęcam do lektury tej książki; przekonacie się, że warto poświęcić jej kilka chwil życia.

Karolina Małkiewicz, recenzja pochodzi z bloga zwiedzamwszechswiat.blogspot.com