Strona główna / Fantastyka / Namiestniczka. Księga II

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Namiestniczka. Księga II

Wiera Szkolnikowa

Justyna Rojek

Namiestniczka II

"Namiestniczka. Księga II" to kolejna część trylogii Suremu. Jest to książka, która wciąga, zapada w pamięć i którą czyta się jednym tchem. Nie jest to jednak pozycja, którą można przeczytać "po łebkach", wymaga bowiem skupienia i koncentracji. 

"Namiestniczka. Księga druga" opowiada o zdarzeniach rozgrywających się 20 lat po tych z pierwszej części.

Po śmierci Enrissy Złotowłosej namiestniczką zostaje, będąca całkowitym jej przeciwieństwem, Salome Jasna. Wydaje się ona być całkowicie bezwolną marionetką w rękach Wysokiej Rady. I w rzeczywistości tak jest faktycznie. Trudno przychodzą jej jakiekolwiek decyzje polityczne, a sens jej życia, stanowi oczekiwanie na powrót elfiego małżonka.

Salome czuje się zagubiona, a jedyne oparcie odnajduje w przyjacielu, którym jest Lear Aellin -opiekun, władca Suersenu i wykładnia prawa. Niestety, dziwnym zbiegiem okoliczności zostaje on oskarżony o zabicie damy do towarzystwa. Od czasu tego incydentu, zaczyna się zmieniać i nic nie jest już takie jaki kiedyś. Jego relacje z Salome również ulegają pogorszeniu.

Spokój namiestniczki zmącony zostaje, także przez wolnych magów - dwóch braci bliźniaków, którzy okaleczają verda Vellina, nie zważając na to, iż jest on synem ich wuja, a jednocześnie opiekunem domu. Sprowadzają tym samym nieszczęście na siebie i na całą jego rodzinę.

Jakby tego było mało, dochodzi jeszcze sprawa z elfami, które za ścięcie kilku drzew w Zaczarowanym Lesie, palą wieś i wszystkich jej mieszkańców.

Wszystkie te wydarzenia sprawiają, iż następuje okres buntów oraz zemsty w imperium Anryjskim, z którym nasza biedna Salome, jako namiestniczka odpowiedzialna za los swych poddanych, będzie musiała sobie poradzić.

Wiera Szkolnikowa postawiła w swej powieści na wielowątkowość. Co moim skromnym zdaniem niewątpliwie stanowi jej duży atut. Na uwagę zasługują, również takie elementy fabuły jak liczne spiski, przewroty polityczne, przymierza, drobne konflikty i utarczki, które cudownie urozmaicają książkę.

Wiera ma cudowny dar, plastycznego i wyrazistego zarysowania postaci. Bohaterowie przez nią stworzeni, wydają się być ludźmi takimi jak my. Czytając ma się wrażenie, że zaraz spotka się z Salome, podpadnie Hengowi i wmiesza się w jakiś konflikt. Dzięki umiejętności wyrazistego przedstawienia bohaterów, każdy z nas znajdzie w tej książce postać, którą pokocha i taką, która zrazi go do siebie.

Umiejętnie splatane wątki, dynamiczne prowadzona akcja i wyraziści bohaterowie to solidne argumenty, by po tą pozycję sięgnąć. Zakończenie powieści jest natomiast intrygujące i z całą pewnością zachęca, by zapoznać się z trzecim, już ostatnim tomem trylogii i przekonać się jak poradzą sobie nasi bohaterowie.

Książkę polecam wszystkim fanom fantasy i nie tylko, bowiem z pewnością zaspokoi ona apetyt na dobrą i wciągającą lekturę.