Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Kobieta bez twarzy

Aktualności

24.01.2022

Barbara Krafftówna nie żyje

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Krafftówny, prawdziwej mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Niezapomnianej aktorki legendarnego Kabaretu Starszych Panów.

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

24.01.2022

Rozmowa z Rachelą Berkowską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Rachelą Berkowską, autorką ksiązki "Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum".

Bestsellery

TOP 20

  1. Chąśba Katarzyna Puzyńska
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Arabska kochanka Tanya Valko

Kobieta bez twarzy

Anna Fryczkowska

Dominika Krawczak

Kobieta bez twarzy

Hanna Cudny, główna bohaterka powieści "Kobieta bez twarzy" Anny Fryczkowskiej to kobieta po przejściach. Aby zapomnieć o samobójczej śmierci własnego męża, postanawia wyjechać na wieś, którą ciepło wspomina z dziecięcych wakacji. Wyjazd ten, miał okazać się lekarstwem dla obolałych dusz Hanny oraz dwójki jej dzieci - Miśki i Maksa. Niestety, tak się nie stało. 

Trupy, kryminalne zagadki, porwania, zniknięcia, gwałty. Kto myślał, że dostanie tu choć odrobinę prawdziwej wiejskiej sielanki, jest w błędzie. Drodzy Czytelnicy, schowajcie w kieszeń Wasze wyobrażenia polskiej wsi, którymi ostatnio bombardują nas polskie pisarki. W Świątkowicach, dziurze zabitej dechami, leje się krew! Ale... zdradzanie czegoś więcej byłoby wprost krzywdzące dla potencjalnych czytelników, dlatego pragnę zwrócić uwagę na inne aspekty książki, którymi się zachwyciłam. 

Anna Fryczkowska, pisząc "Kobietę bez twarzy" wykazała się nie lada umiejętnościami literackimi. To nie tylko mnogość naprawdę wspaniałych pomysłów do knucia intryg, ale także żywy, dynamiczny język. Dawno nie czytałam książki, w której dialogi bohaterów wydają mi się naprawdę szalenie ciekawe, z domieszką ironii, czasami zabawne. Może to wręcz kosmetyczny zabieg przy wydawaniu książki, ale rozdziały powieści są bardzo krótkie, to sprzyja szybkiemu czytaniu i podwyższa adrenalinę tym, którzy nie mogą się doczekać, co wydarzy się dalej. Chylę także czoła przed rewelacyjnym rozpisaniem postaci drugo- i trzecioplanowych. Były bardzo wiarygodne i... swojskie. To najlepiej świadczy o tym, jak dobrze udało się autorce połączyć wątek kryminalny z wątkiem mieszkania na wsi. 

Gdybym miała opisać ten kryminał jednym przymiotnikiem byłoby to słowo: perfekcyjny. Wydaje mi się, że ta książka to także świetny pretekst do przełamania się wobec kryminałów - ci, którzy są nieprzekonani, a sięgną po "Kobietę bez twarzy", z pewnością się nie zawiodą.
 
Dominika Krawczy, recenzja pochodzi z bloga moje-wysypisko.blogspot.com