Strona główna / Literatura polska / Babskie gadanie

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Babskie gadanie

Izabela Pietrzyk

Michalina Mikulska

Niech Cię wciągnie Babskie Gadanie

Ta trzecia - zawsze potępiana przez przykładne żony i ich przyjaciółki. Co jednak, gdy to główna bohaterka książki jest tą trzecią? Oznacza to nie mniejsze rozterki miłosne, równie wielką babską solidarność i dużo dobrej zabawy.  Niech cię wciągnie "Babskie gadanie" .

Iza Nowak, rozwódka z dorastającą córką i pokaźnym gronem szalonych przyjaciółek myślała, że miłość to ostatnie, co może jej się przytrafić. Tym bardziej nie sądziła, że zostanie kochanką przystojnego policjanta. Choć rękoma i nogami broni się przed głębokim uczuciem, zanim się obejrzy, wpada w jego sidła. Problem w tym, że ukochany nie kwapi się, by powiedzieć żonie o romansie. Nawet mimo tego, że jego małżeństwo istnieje tylko na papierze. 

Skrzyżowanie romansu z Rzeczpospolitą babską 

"Babskie gadanie" Izabeli Pietrzyk to skrzyżowanie romansu z komedią ociekającą estrogenem. Wszystko tu zgrabnie się przeplata - rozwijające się uczucie kobiety po przejściach i żonatego policjanta z wychowaniem córki, a przede wszystkim babskimi perypetiami. Jak w żadnej polskiej "kobiecej" książce, ukazane są, czasem absurdalne i niezrozumiałe mężczyznom, babskie pogaduchy - o życiu, gotowaniu, miłości, pracy i... zakupach. A skoro o tym ostatnim mowa, wiedziałyście, że istnieją cztery typy kobiet buszujących po sklepach u boku mężczyzny? Albo, że "oni są całkiem inni, kiedy są mężami"? 

Solidarność jajników i kobiece mądrości 

Debiutancka powieść Pietrzyk zawiera właśnie tego typu mądrości, których odkrywanie niejednokrotnie rozbawi was do łez albo chociaż wywoła cień uśmiechu. Z humorem i polotem autorka opisuje kobiecą solidarność - niekończące się spotkania przy winie, dysputy prowadzone na internetowym forum i kobiece sesje terapeutyczne, gdy jedna z przyjaciółek zalicza Rów Mariański (po młodzieżowemu "dół" czy powszechnie znaną chandrę). 

Realia romansu z żonatym facetem 

Pietrzyk, jak mało która polska pisarka, wnikliwie, a co ważne, prawdziwie przedstawiła kobiecą przyjaźń. Z opisem romansu ludzi po przejściach poszło jej wcale nie gorzej. Wątek miłosny, choć miejscami pełen jest słodyczy i rozwlekłych opisów rozmów dwojga zakochanych, ukazuje realia romansu z żonatym mężczyzną. Jest naiwność kochającej kobiety, która uważa, że on rzuci dla niej rodzinę i zachowawczość mężczyzny, który bez zapewnień kochanki o uczuciu, nie kiwnąłby palcem, by coś zmienić w swoim życiu. 

Autorka mogła zmieścić powieść na mniejszej ilości stron, ale to jedyna poważna wada jej książki. Warto sięgnąć po nią podczas wizyty w księgarni i zabrać na urlopowy wyjazd lub na wakacje w mieście. Wszak nam kobietom babskiego gadania nigdy za dużo! 

Michalina Mikulska, kobieceprawdy.pl