Strona główna

Aktualności

17.01.2020

Biesiada Literacka z Jerzym Dziewulskim

W dniach 31 stycznia - 2 lutego zapraszamy na cykl spotkań z Jerzym Dziewulskim, autorem książki "Jerzy Dziewulski o kulisach III RP".

Wywiady

06.12.2019

“Każdy pisarz ma szansę na bestseller”

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas"

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri
  2. Doktor Sen Stephen King
  3. Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena J.R.R. Tolkien

Fotogaleria

więcej »

Babskie gadanie

Izabela Pietrzyk

Michalina Mikulska

Niech Cię wciągnie Babskie Gadanie

Ta trzecia - zawsze potępiana przez przykładne żony i ich przyjaciółki. Co jednak, gdy to główna bohaterka książki jest tą trzecią? Oznacza to nie mniejsze rozterki miłosne, równie wielką babską solidarność i dużo dobrej zabawy.  Niech cię wciągnie "Babskie gadanie" .

Iza Nowak, rozwódka z dorastającą córką i pokaźnym gronem szalonych przyjaciółek myślała, że miłość to ostatnie, co może jej się przytrafić. Tym bardziej nie sądziła, że zostanie kochanką przystojnego policjanta. Choć rękoma i nogami broni się przed głębokim uczuciem, zanim się obejrzy, wpada w jego sidła. Problem w tym, że ukochany nie kwapi się, by powiedzieć żonie o romansie. Nawet mimo tego, że jego małżeństwo istnieje tylko na papierze. 

Skrzyżowanie romansu z Rzeczpospolitą babską 

"Babskie gadanie" Izabeli Pietrzyk to skrzyżowanie romansu z komedią ociekającą estrogenem. Wszystko tu zgrabnie się przeplata - rozwijające się uczucie kobiety po przejściach i żonatego policjanta z wychowaniem córki, a przede wszystkim babskimi perypetiami. Jak w żadnej polskiej "kobiecej" książce, ukazane są, czasem absurdalne i niezrozumiałe mężczyznom, babskie pogaduchy - o życiu, gotowaniu, miłości, pracy i... zakupach. A skoro o tym ostatnim mowa, wiedziałyście, że istnieją cztery typy kobiet buszujących po sklepach u boku mężczyzny? Albo, że "oni są całkiem inni, kiedy są mężami"? 

Solidarność jajników i kobiece mądrości 

Debiutancka powieść Pietrzyk zawiera właśnie tego typu mądrości, których odkrywanie niejednokrotnie rozbawi was do łez albo chociaż wywoła cień uśmiechu. Z humorem i polotem autorka opisuje kobiecą solidarność - niekończące się spotkania przy winie, dysputy prowadzone na internetowym forum i kobiece sesje terapeutyczne, gdy jedna z przyjaciółek zalicza Rów Mariański (po młodzieżowemu "dół" czy powszechnie znaną chandrę). 

Realia romansu z żonatym facetem 

Pietrzyk, jak mało która polska pisarka, wnikliwie, a co ważne, prawdziwie przedstawiła kobiecą przyjaźń. Z opisem romansu ludzi po przejściach poszło jej wcale nie gorzej. Wątek miłosny, choć miejscami pełen jest słodyczy i rozwlekłych opisów rozmów dwojga zakochanych, ukazuje realia romansu z żonatym mężczyzną. Jest naiwność kochającej kobiety, która uważa, że on rzuci dla niej rodzinę i zachowawczość mężczyzny, który bez zapewnień kochanki o uczuciu, nie kiwnąłby palcem, by coś zmienić w swoim życiu. 

Autorka mogła zmieścić powieść na mniejszej ilości stron, ale to jedyna poważna wada jej książki. Warto sięgnąć po nią podczas wizyty w księgarni i zabrać na urlopowy wyjazd lub na wakacje w mieście. Wszak nam kobietom babskiego gadania nigdy za dużo! 

Michalina Mikulska, kobieceprawdy.pl