Strona główna / Fantastyka / Wezwanie Ziemi

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge

Wezwanie Ziemi

Orson Scott Card

Justyna Rojek

Wezwanie Ziemi

"Wezwanie Ziemi” to drugi tom cyklu pod tytułem "Powrót do domu". To książka, którą Orson bezspornie udowadnia talent pisarza a czytelnikowi zapewnia rozmach, niesamowite emocje oraz wartką akcję.
"Wezwanie..." to książka, która opowiada o losach kilku śmiałków wyselekcjonowanych przez Naduszę. Nadusza to komputer liczący miliony lat, który wkracza w kolejny etap swego planu, a więc wysłania wybranej przez siebie grupy na Ziemię.

Głównym bohaterem książki jest Nafai, którego Nadusza obdarza wizjami i któremu zleca zadania. Nafai jest młodym, uczuciowym chłopakiem, który praktycznie od razu wzbudza nasze zaufanie. Mnie ujął swą prostolinijnością, oddaniem i wyczuciem.

Nafai wraz z ojcem i braćmi wyrusza na pustynię, chcąc uciec od chaosu jaki zapanował w Basilice. Niestety Nadusza ma wobec niego inne plany- Nafai wraz z braćmi muszą wrócić do miasta, by znaleźć sobie żony. W tym samym czasie miasto zdobywa podstępem generał Vozmuzhalnoy Vozmozhno w skrócie zwany Moozh. To wydarzenie ukazuje jak dziwnie przeplatają się ludzkie losy i jak Nadusza w jednym miejscu zgromadził ludzi, wobec których ma szersze plany. Czy Basilika upadnie, jak poradzi sobie Nafai? To pytanie ciągle krążyło mi po głowie podczas czytania tej pozycji.

Orsonowi świetnie wychodzi snucie opowieści za pomocą języka i zróżnicowania charakterów bohaterów. Jego bohaterowi są bowiem ludzcy, kierują się emocjami, porywami serca przekładając często swe dobro nad innych. Każdy rozdział rozpoczynają sny bohaterów zsyłane im przez Nadusze. Bohaterowie często dzielą się również snami z innymi, dzięki czemu poznajemy ich interpretacje oraz to jak wpływają na innych. Uważam, że jest to świetny zabieg przykuwający uwagę czytelnika.

W książce każdy czyn, każda akcja jest rodzajem reakcji na zachowanie się naszych bohaterów. Orson to moim zdaniem pisarz, który poza snuciem świetnych fantastycznych opowieści skupia się na czynniku ludzkim. Dla Orsona ludzie są najważniejsi i to jest wspaniałe.
Tą książkę czyta się z przyjemnością, nie potrafiąc ją odłożyć na miejsce nim czytelnik nie dowie się co będzie z bohaterami. Świetne zarysowane postacie, dynamiczna akcja i skupienie na czynniku ludzkim są niewątpliwymi atutami tej książki.

Sądzę, że każdy czytelnik znajdzie w Wezwaniu Ziemi coś dla siebie tak więc polecam tę pozycję nie tylko miłośnikom twórczości Orsona choć ta jest wyjątkowa, fanom fantastyki lecz przede wszystkim osobom lubiącym ciekawe, wciągające pozycje. 

Justyna Rojek, recenzja pochodzi z portalu Wiadomosci24.pl