Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Pismak

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Sąpierz Katarzyna Puzyńska

Pismak

Marek Harny

Aleksandra Stronka

Brutalna rzeczywistość

Wznowienie powieści "Pismak", które ukazało się w tym roku, jest świetną wiadomością dla miłośników dobrego kryminału. Uhonorowana w 2006 roku nagrodą Wielkiego Kalibru książka Marka Harnego jest znakomita pod każdym względem: intrygi sensacyjno-kryminalnej, tła obyczajowo-politycznego, a także języka. Mocna, krwista, odważna i trafiająca do wyobraźni. Osadzona w polskich realiach odmalowanych bez żadnych upiększeń i niedomówień.
Adam Bukowski, dziennikarz po czterdziestce, porzuca pracę paryskiego korespondenta, gdy dowiaduje się, że jego dawna przyjaciółka i współpracowniczka Dorota May została zamordowana. Po powrocie do rodzinnego Krakowa podejmuje własne śledztwo i odkrywa, że komuś zależy na zatuszowaniu zbrodni. Do zabójstwa z powodów rabunkowych przyznaje się szesnastoletni chłopak. Tymczasem Bukowski podąża tropem afer, którymi ostatnio interesowała się May. Dociera do prawdziwych sensacji: Dorota zdobyła dowody na powiązania wpływowych osób ze świata polityki i mediów z mafią. Szukając prawdy o zbrodni, Bukowski wraca myślami do przeszłości i na nowo buduje obraz Doroty, uzupełniając go o szokujące fakty z jej życia, które dopiero teraz poznaje. Dążąc uparcie do prawdy, staje się niebezpieczny dla sprawcy zbrodni. W końcu dostaje nauczkę…
Wątek sensacyjny rozwija się w powieści bardzo dynamicznie. Akcja pędzi do przodu, ogłusza i nie daje złapać oddechu. W jednym z wywiadów autor powiedział jednak, że „mocnych i gwałtownych scen w tej książce nie brakuje, choć chodzi o coś więcej”. I właśnie owo „coś więcej” sprawia, że powieść Marka Harnego jest nietuzinkowa i poruszająca. Rzeczywistość, na której tle rozgrywa się opowiedziana historia, znacznie odbiega od tego jej obrazu, który znajdziemy w podręcznikach historii. Kraj po 1989 roku jest nadal skorumpowany, a ludzie oszukiwani. „Prawo to wielki przekręt” (s. 375), mówi dawny cinkciarz, który w czasach RP wyrósł na herszta mafii. Autor odbrązawia mit solidarnościowy, pokazując, że ludzie działający z pobudek ideowych zostali wykorzystani i zmanipulowani. Dzisiaj czwartą władzą rządzą esbecy i mafiosi. To oni opłacają też polityków, którzy uchwalają potrzebne ustawy.
„Coś więcej” to również obraz środowiska młodych narkomanów. Młodych ludzi, którzy z pełną świadomością staczają się na dno, próbują walczyć o godność i życie, szukają wyjścia, którego już dla nich nie ma. Ich tragizm ukazany został bez zbędnych słów i wywodów. Po męsku. A jednocześnie w sposób chwytający za gardło. Zapadający w pamięć.
A tytułowy pismak? Jakim człowiekiem jest Adam Bukowski? Odważnym dziennikarzem, którego adepci zawodu nazywają swoim guru, czy dającym się wykorzystywać konformistą? Idealistą wierzącym, że pisaniem może zmienić świat czy tylko pismakiem tworzącym na zamówienie wpływowych osób? O co mu chodzi naprawdę? „O sprawiedliwość dla zabójcy czy o temat?” (s. 301). O co chodziło Dorocie May? Czy tak jak inni „grzebała ludziom w życiu nie po to, żeby zwyciężyła sprawiedliwość, ale żeby mieć artykuł?” (s. 280).
"Pismak" to powieść wielopłaszczyznowa, głęboka i prawdziwa. Sensacja skłaniająca do refleksji. Odważne i trudne połączenie. W wykonaniu Marka Harnego – mistrzowskie. 

Aleksandra Stronka