Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Odwet

Aktualności

25.02.2020

O pokusach i pragnieniach w Faktycznym Domu Kultury

We wtorek 10 marca o godz. 19.00 zapraszamy do Faktycznego Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12) na spotkanie wokół książki Gabrieli Wiener "Seksografie. Reportaż uczestniczący o pokusach i pragnieniach".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Odwet

Kristina Ohlsson

Mól na kanapie

Odwet

„Odwet" to drugi, po świetnych „Niechcianych" kryminał szwedzkiej pisarki Kristiny Ohlsson. I kolejne spotkanie z policyjną specgrupą, w której pracuje analityczka Fredrika Bergman. Tym razem funkcjonariusze stają przed tajemnicą śmierci pastora Ahlbina i jego żony. Choć wszystkie ślady wskazują na to, że duchowny najpierw zabił małżonkę, a potem popełnił samobójstwo, to jednak taka wersja wydarzeń wydaje się mało prawdopodobna. Dlaczego? W Sztokholmie dochodzi bowiem do kolejnych morderstw - ofiarami są mężczyźni, którzy starali się o statut uchodźcy w Szwecji. A Ahlbin od dawna zajmował się sprawą nielegalnych emigrantów. Tylko dlaczego musiał zginąć? Wydaje się, że policjanci kręcą się w kółko. Kolejne tropy, zeznania, hipotezy biorą w łeb. Być może światło na sprawę rzuciłaby córka Ahlbinów, ale wszelki ślad po niej zaginął. Policjanci ze specgrupy robią wszystko, aby w końcu nastąpił jakiś przełom w sprawie. Tymczasem Fredrika jest w ciąży, jej szef Alex ma problemy w domu, a Peder próbuje na nowo ułożyć się z żoną...

Ohlson porusza ważny problem nielegalnych emigrantów, którzy dzięki międzynarodowym siatkom przerzutowym trafiają do Europy. Aby godnie żyć gotowi są znieść każdą niewygodę, najważniejsze, żeby tylko dotrzeć do ziemi obiecanej. Niestety, rzeczywistość okazuje się zupełnie inna od tej wymarzonej i wyczekanej. I to jest największa tragedia.

Podoba mi się też, jak Ohlson portretuje swoich bohaterów. Ich życie jest równie pogmatwane, co sprawy, jakie rozwiązują. W „Odwecie" pojawia się kilka nowych prywatnych wątków członków specgrupy. Bardzo jestem ciekaw, jakie konsekwencje będą one miały w kolejnych powieściach szwedzkiej pisarki zwłaszcza, że wydawca zapowiada kolejne książki o Fredrice Bergman.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie/224.do_czytania_-_odwet_i_poznajemy_zwierzeta