Strona główna / Literatura światowa / Czarownice z Salem Falls

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Czarownice z Salem Falls

Jodi Picoult

Barbara Augustyn

Czarownice z Salem Falls

„Ze słowami jest tak samo, jak z jajkami upuszczonymi z dużej wysokości: nie można niczego cofnąć ani zignorować bałaganu, który powstaje, gdy już zostaną rzucone” – te słowa, które padły w powieści Jodi Picoult „Czarownice z Salem Falls”, śmiało mogłyby posłużyć za jej motto. Książka opowiada bowiem o słowach, które potrafią zranić i zniszczyć życie drugiemu człowiekowi.

Głównym bohaterem powieści jest Jack St. Bride. Właśnie wyszedł z więzienia i chce rozpocząć życie od nowa. Kiedyś był nauczycielem, ale jego spokojne życie zburzyło oskarżenie o gwałt na nastoletniej uczennicy.

Akcja powieści toczy się w urokliwych miasteczkach Nowej Anglii, Salem Falls i Loyal. To spokojne, senne mieściny, w których wszyscy się znają. Jednak każde miejsce skrywa mroczne ludzkie tajemnice. Zwłaszcza Nowa Anglia. Ta z pozoru sielska kraina nigdy nie przestanie mi się kojarzyć z mitycznymi miastami Arkham i Insmouth stworzonymi przez klasyka literatury grozy H. P. Lovecrafta.

Odwołania do folkloru Nowej Anglii, magicznych rytuałów i kowenów czarownic pełnią w książce istotną rolę. Szczególnie ważne są nawiązania do głośnego procesu czarownic w Salem, widoczne w wielu warstwach powieści, od podobieństw fabularnych, po motta kolejnych części zaczerpnięte ze sztuki Arthura Millera „Czarownice z Salem”. Jednak najmroczniejsze tajemnice nie kryją się w magii, lecz w ludzkich duszach. Autorka ujawnia je stopniowo – poprzez retrospekcje i wyznania głównych bohaterów. Wiele spraw wyjaśnia się dopiero na końcu. To wszystko sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Głównym tematem powieści jest gwałt na nieletnich, przestępstwo, które budzi silny sprzeciw społeczny. Tak silny, że wystarczy czasem nawet cień podejrzenia, nieopatrznie rzucone słowo, by napiętnować człowieka na całe życie. Historia Jacka każe sobie zadać pytanie: czy niektórzy oskarżeni o podobne przestępstwa nie są czasem ofiarami współczesnego polowania na czarownice?