Strona główna / Literatura polska / Arabska córka

Aktualności

27.05.2021

Spotkanie online z Krzysztofem Mordyńskim

W czwartek 27 maja o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Krzysztofem Mordyńskim, autorem książki "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

03.05.2021

Adrian Markowski gościem Pytania na śniadanie

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Adrianem Markowskim, autorem książki "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami".

Bestsellery

TOP 20

  1. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  2. Blef S.K. Barnett
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Arabska córka

Tanya Valko

Monika Walas

Arabska córka

"Arabska córka" to kolejna książka Tanyi Valko. To kontynuacja bestselleru "Arabska żona". Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była ona nauczycielką w szkole polskiej w Libii. Następnie przez długi okres czasu była asystentką ambasadorów RP. Obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Autorka napisała kilka książek o Libii, a także o zdrowym stylu życia.

Główną bohaterką książki jest młoda dziewczyna, pół Polka i pół Libijka. Jej życie od samego początku układa się niewesoło. Mając zaledwie kilka lat, zostaje przymusowo oddzielona od matki i rozpoczyna wieloletnią tułaczkę po różnych zakątkach świata. Najpierw udaje się ze swoją libijską rodziną do Ghany, potem wraca z babcią do Trypolisu. Po paru latach ucieka przed despotycznym ojcem do Jemeny. Tam znajduje przyjaźń i swoją wielką miłość. Jednakże los znowu się do niej nie uśmiechnął. Wraz z mężem musi uciekać do Arabii Saudyjskiej. Czy bohaterka będzie wreszcie szczęśliwa i bezpieczna? Czy znajdzie swoją matkę? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

"Arabska córka" to powieść o codziennym życiu w krajach muzułmańskich. Nie jest ono łatwe. W szczególności młode dziewczyny mają trudne życie. Tradycja, przepisy, rodzina i mężczyźni nie chcą się wyłamać, zmienić. Na porządku dziennym są małżeństwa z przymusu, morderstwa.. Jednak główna bohaterka umie poradzić sobie w takich warunkach. Chce żyć na własnych zasadach, sama wybrać męża. Udaje się to. Osobiście uważam jednak, że autorka trochę za despotycznie ukazała libijskie społeczeństwo. Owszem nie jest tam różowo, ale też bez przesady. Dziwi mnie to tym bardziej, że sama mieszkała tam przez kilkanaście lat. Jednakże jako powieść czyta się to dobrze.

Książka została napisana prostym językiem. Wszystkie obcojęzyczne słowa zostały dokładnie wytłumaczone, dzięki czemu nie problemu ze zrozumieniem. Podoba mi się też okładka powieści. Zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Książka ma 380 stron, ale wszystko dzieje się tak szybko, że to w ogóle nie przeszkadza.

Powieść "Arabską córkę" polecam wszystkim. To dobra lektura na weekend czy długi wieczór. Sądzę, że spodoba się przede wszystkim kobietom. A mężczyźni powinni ją przeczytać by zrozumieć, że kobiet nie należy traktować jak przedmiot. A także żeby zrozumieć, że nie wszyscy muzułmanie to terroryści.

http://wswiecieksiazek.blogspot.com/2011/04/tanya-valko-arabska-corka.html