Strona główna / Literatura polska / Maciejka

Aktualności

20.04.2021

Spotkanie online z Kasią Bulicz-Kasprzak

We wtorek 20 kwietnia o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Kasią Bulicz-Kasprzak, autorką książki "Gościniec".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.03.2021

Danuta Awolusi gościem FANBOOK.TV

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Danutą Awolusi, autorką książki "Nie mówiąc nikomu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Maciejka

Natalia Rogińska

Dominika Krawczak

Maciejka

Prawdę mówiąc, rzadko się tak zdarza, że książka, którą biorę do ręki, nie wzbudza we mnie żadnych uczuć. Okładka wydała mi się tak beznamiętna i pozbawiona emocji, że nie byłaby w stanie mnie zachęcić, ale.... (zawsze musi być ale!) Brak bardziej wyrazistej ekspresji na okładce to zapowiedź ponad dwustu stron dynamicznych przygód prawie czterdziestoletniej Karoliny. Prawie szczęśliwej.

Ciężko znaleźć jakąkolwiek stabilizację w życiu, które przypomina tykającą bombę zegarową, wypełnioną imprezami,przygodnymi znajomościami, kiepsko płatną pracą pielęgniarki, historiami z rodzinnej wsi oraz wiecznymi wspominkami o Macieju K., świetnym kochanku, z jedynym mankamentem w postaci obrączki na serdecznym palcu u lewej dłoni. Kiedy te wspomnienia, wydają się być czytelnikowi tak przyjemne jak ciążąca kula u nogi (ważąca przynajmniej tonę), Karolina zaskakuje. Pomimo konieczności podjęcia skomplikowanej decyzji, nie wymięka, nie użala się nad sobą. To, czy nie popełnia głupoty, pozostawiam już subiektywnej ocenie czytelniczych sumień, jedno jest pewne - z kłopotów wychodzi obronną ręką.  Odważnie postanowiła zawalczyć o swoją lepszą przyszłość i gdy żegnamy się z Karoliną na końcu powieści, mamy głębokie przeświadczenie, że gdzieś tli się nadzieja, towarzysząca kobiecie, która po prostu żyje dalej.

Lekka, współczesna, pisana z ogromnym poczuciem humoru i wyrażająca mnóstwo dystansu do siebie głównej bohaterki. Duże litery wydania ułatwiają szybkie czytanie książki o równie wartkiej akcji. To z pewnością ogromne zalety tej powieści.  Wadą może być to, że jeśli nie założymy z góry, że czytamy coś nieambitnego, postać Karoliny może wydać się niektórymi trochę infantylna. Jednak brak takiego założenia pozwoli nam się odstresować i po prostu, dobrze się bawić.