Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / W imię zasad

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »

W imię zasad

Marek Harny

Klaudyna Gąsior

W imię zasad

Trudno nie zachwycić się pięknie wydaną serią Asy kryminału, kiedy tworzą ją tak znakomite nazwiska. Marek Harny to twórca na naszym rynku znany i ceniony, więc tym bardziej radowałam się na samą myśl, że przyjdzie mi zetknąć się z jego twórczością. Zaczęłam od powieści najnowszej, choć cykl o Adamie Bukowskim tworzą jeszcze wydane wcześniej - Pismak oraz Wszyscy grzeszą. Nieznajomość dwu wcześniejszych tomów serii nie przeszkadza jednak w odbiorze - W imię zasad to powieść klarowna i zrozumiała nawet dla tego, który przygodę z twórczością Harnego zaczyna wbrew jakiejkolwiek chronologii.

Ciekawostką jest to, iż tytuł powieści autor zaczerpnął z kultowych Psów, Pasikowskiego. Cytat ten pojawia się w książce wiele razy, często bezpośrednio nawiązując do filmowego dialogu między Bogusławem Lindą a Markiem Kondratem. Znajduje on również odzwierciedlenie w treści - wszelkie działania bohaterów poddawane są ciągłej ocenie - czy postępują moralnie, jaką mają hierarchię wartości, co się dla nich liczy i jakimi zasadami kierują się w życiu. Po głębszych przemyśleniach czytelnik musi jednak zdać sobie sprawę ze smutnej prawdy - ludźmi rządzą pieniądze i władza. Liczą się tylko układy, "haki" i ciche interesy, załatwiane na wszelkich możliwych frontach. Nieważne jakim kosztem...

O tym właśnie traktuje najnowsza powieść Marka Harnego - o polityce, nielegalnych działaniach, tajemniczych układach i układzikach, złu i nienawiści, czającymi się w ludzkich umysłach. Zaczyna się zwyczajnie - oto znalezione zostają zwłoki młodej kobiety - znanej skandalistki - Kingi Stolarek. Na liście podejrzanych znajduje się słynny psychopatyczny gwałciciel, który całkiem niedawno wyszedł na wolność. Sprawa wydaje się prosta, ale nie jest. W tajemniczych okolicznościach giną bowiem kolejne osoby, a krąg podejrzanych błyskawicznie się poszerza. Jaki będzie w tym udział głównego bohatera - Adama Bukowskiego oraz jego córki - przekonacie się sami. Ze swojej strony mogę zagwarantować dawkę naprawdę niesamowitych emocji. Zagadki się mnożą, tajemnicze zwroty akcji fascynują a pomysły autora na każdym niemal kroku - zaskakują.

Powieść czyta się dobrze - napisana jest bardzo sprawnie, choć tematyka polityczna nierzadko bywa odpychająca. Na szczęście te - z mego punktu widzenia - nudne fragmenty nie są nachalne i nie przeszkadzają w odbiorze.

Podoba mi się sposób, w jaki Marek Harny kreuje swoje postaci i relacje między nimi. Konstrukcja psychiczna każdego z bohaterów potrafi zaciekawić. Lubię kiedy postaci są wyraziste i autentyczne. W tej kwestii autor spisał się znakomicie.

Podobnie jest zresztą z samą fabułą - naprawdę niełatwo jest odgadnąć rozwiązanie sprawy, a i zakończenie wcale nie jest takie oczywiste. Opowieść Harnego pozostawia w czytelniku poczucie pewnej niepewności, podsycanej znakami zapytania, pozostającymi w głowie po lekturze tego bardzo ciekawego, frapującego kryminału. Sięgnijcie po niego, a sami przekonacie się, o czym mówię.

kreatywa.blogspot.com