Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Dobrani

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Dobrani

Ally Condie

Katarzyna Pinkowicz

Dobrani

Co byś zrobiła, gdyby Twoje życie ograniczało się tylko do jednej osoby, do której zostałaś Dobrana ? Gdybyś wiedziała, że nie możesz wyglądać, czytać, słuchać i robić tego, co chcesz ?
A co, jeśli wbrew doborowi zakochasz się w kimś innym ? Czy byłabyś gotowa ruszyć na poszukiwanie prawdziwej wolności, świadoma zagrożenia... ?
Muszę przyznać, że bardzo się wciągnęłam i podczas czytania niemal fizycznie odczuwałam 'klatkę' stworzoną przez Społeczeństwo, dla – ponoć – lepszego funkcjonowania systemu. Cóż, co jak co, ale Funkcjonariusze mają dość nietypowy sposób segregacji ludności; to nie jest już arystokracja, mieszczaństwo i chłopi jak dawniej, lecz Single, Abberacje i Anomalie.
Budził się we mnie osobliwy bunt na wszystkie te nakazy i zakazy; jako postronny obserwator dusiłam się na tej wymuszonej wolności, a co dopiero musiałaby powiedzieć główna bohaterka Cassia, gdyby istniała naprawdę i przyszłoby jej żyć w tak zaprogramowanym miejscu ? To w tej książce było dobre – budziła uczucia i to nie negatywne. Najgorsze są te utwory, które są pełne banałów, a na sam ich widok ma się mdłości z tej ich bylejakości.
Początkowa postawa bohaterki trochę mnie martwiła, to jej poddawanie się działaniu siły wyższej, kazali jej chodzić w brązowych ciuchach – chodziła. Kazali być z dobranym chłopakiem – była. Ale... zbuntowała się. I bardzo dobrze, bo ktoś musi rozwalić ten ustalony plan! A dzięki czemu zebrała się w sobie ? Czy słowo Miłość coś Wam mówi?
Ileż ona potrafi zdziałać! Często popycha nas do działania, do robienia rzeczy, których normalnie byśmy odmówili. Kibicowałam Cassi, gdy dosięgały ją chwile zwątpienia i gdy dumnie parła do przodu, nie bacząc na to, czy to podoba się Społeczeństwu czy nie.
Ta książka sprawiła, iż zaczęłam bardziej doceniać swoją wolność…

http://pamietnik-czytania.blog.onet.pl