Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Plan Sary

Aktualności

14.09.2020

Prószyński Media kończy wydawanie WIEDZY I ŻYCIA

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Plan Sary

Paweł Jaszczuk

Sabina Tyrakowska

Plan Sary

Wydawnictwo Prószyński wydało nową serię - "Asy kryminału". Jako pierwsza z serii ukazała się książka Pawła Jaszczuka " Plan Sary". Okładka jest... zachęcająca, powiedziałabym krwista, aż żal się nie skusić.
Czy zawartość dorównuje okładce????
"Nad Lwowem zawisła ciemna chmura - zwiastun krwawej zbrodni. Miasto czeka dziewięć mrocznych dni…" czyż nie zachęcająco brzmi ???

Paweł Jaszczuk przenosi nas do roku 1938. Poznajemy Jakuba Sterna, dziennikarza śledczego, który zajmuje się morderstwami, z czasem staje się jednym z lepszych kryminalnych fachowców, którzy ubiegają policję.
Zostaje także cenionym ekspertem w swym fachu i rozpoczyna ćwiczenia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
Podczas zajęć Stern wciąga swoich studentów w ryzykowny eksperyment, mają wczuć się w psychikę przestępcy i przygotować scenariusz zbrodni dla mordercy - psychopaty. Wkrótce w mieście dochodzi do serii morderstw, Stern odkrywa iż morderca posługuje się scenariuszem Sary - jego studentki. Na własną rękę próbuje złapać i zidentyfikować mordercę....


Niestety w podsumowaniu mam problem.
Podoba mi się styl pisarza, tu nie mam wątpliwości. Książka wciąga, robi się ciekawa, zachęca czytelnika by czytać ją dalej. Z przyjemnością poznałam Jakuba Sterna i jego rodzinę. Autor świetnie ukazał połączenie dwóch światów głównego bohatera. Jakub jako osoba, która potrafi być nieustępliwa w pracy i dążyć do celu, potrafi też być wspaniałym, czułym ojcem i synem jednocześnie, co do wspaniałego męża...tu nie mam tej pewności czy takowym był. Dom i miasteczko było taką troszkę odskocznią od wątku kryminalnego, do której wprowadzał nas autor. Opis Lwowa trudno mi ocenić, gdyż nigdy tam nie byłam. Jednak fajnie było się przenieść na starodawne uliczki otoczone starymi kamienicami i tramwajem zwiedzić miasto.
Żeby nie było za słodko, bo to w końcu kryminał, zabrakło mi emocji, strachu i napięcia. Gdzieś mi to po drodze uciekło i książkę bardziej jednak doczytałam z ciekawości, niż z trzymającego mnie napięcia.
Wracając do chmury i mojej ciekawości....
" Istnieje mit, jeszcze z czasów starożytnych Rzymian, że od początku świata krąży nad ziemią ta sama, złowróżebna chmura. Zatrzymuje się ona na dłużej tam, gdzie ma się coś ważnego wydarzyć"
Nie wiem dlaczego, ale od początku założyłam sobie, że wybuchnie wojna....ale dlaczego takie skojarzenie???? nie wiem ...
Z czystym sumieniem stwierdzam, że zawartość dorównała okładce. Jedno i drugie jak dla mnie bardzo dobre. "Plan Sary" oczywiście polecam fanatykom kryminałów, ale także osobom takim jak ja, którzy czytają tego typu literaturę od czasu do czasu, głównie z ciekawości !!! Czekam na kolejną książkę Pana Jaszczuka "Marionetki", z przyjemnością przeczytam, jak również z chęcią sięgnę po kolejny tom serii "Asy kryminału"

sabinkat1.blogspot.com