Strona główna / Literatura światowa / Skradziony czas

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.05.2022

Rozmowa z Moniką Białkowską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Moniką Białkowską, autorką książki "Nawet jeśli umrę w drodze".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Skradziony czas

Anita Shreve

Darek Mól

Skradziony czas

Powieści Anity Shreve jakoś giną pośród innych książek na księgarskich czy bibliotecznych półkach, a szkoda, bo amerykańska pisarka nie raz udowodniła, że lektura jej powieści to wielka przyjemność. Nie inaczej jest ze „Skradzionym czasem", którego akcja rozgrywa się w niewielkim belgijskim miasteczku Delahaut podczas II wojny światowej.

Na okolicznych polach rozbija się zestrzelony przez Niemców amerykański bombowiec. Ciężko ranny pilot Ted Brice ukrywa się w pobliskim lesie. Znajduje go Jean, nastoletni chłopak, który pod osłoną nocy zaniera na taczce nieprzytomnego mężczyznę najpierw do swojego domu, a potem do Claire, działaczki belgijskiego ruchu oporu. Jej mąż Henri jest przeciwny ukrywaniu amerykańskiego lotnika, ale kobieta podejmuje ryzyko. Problem w tym, że okupanci poszukują członków załogi rozbitego samolotu. Wiedzą, że miejscowa ludność ukryła ich w swoich domach. Rozpoczynają się represje. Henri musi uciekać w obawie przed Niemcami, podobnie jak inni członkowie ruchu oporu. Jednak Claire nie daje się zastraszyć. Opiekuje się chorym Tedem. Dwoje samotnych ludzi w pustym domu zbliża się do siebie. Wydaje się, że wojenne szaleństwo i terror nie są w stanie przeszkodzić uczuciu, jakie rodzi się pomiędzy nimi. Amerykanin i Belgijka zamykają się w ułudnym kokonie szczęścia. Ale trwający dwadzieścia dni romans nie będzie miał szczęśliwego zakończenia...

Na pierwszy rzut oka „Skradziony czas" to romans rozgrywający się w niesprzyjających czasach rozpisany pomiędzy miłością i zazdrością. Ale ta książka ma także drugie dno - „tak naprawdę rozmyślał o tych wszystkich rzeczach, o których nie mogli opowiedzieć nam nasi ojcowie". To zdanie, w kontekście całej powieści wypowiedziane na jej końcu przez jednego z bohaterów dosłownie poraziło mnie swoją mocą. Ile historii, ile spraw, ile niewypowiedzianych słów i wspomnień ukryli przed nami nasi rodzice czy członkowie rodziny. Ale to nie oznacza, że nie mają one wpływu na nasze życie. Przecież jeśli czegoś nie widzimy, albo o czymś nie wiemy, to nie oznacza, że nie to nas nie dotyczy. Wręcz przeciwnie. I chyba właśnie o tym chciała nas przekonać Anita Shreve.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie