Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Judaszowe Dziecko

Aktualności

18.01.2023

TOPR. TATRZAŃSKA PRZYGODA ZOSI I FRANKA nominowana do Bestsellerów Empiku

Książka Beaty Sabały-Zielińskiej "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka" otrzymała nominację do Bestsellerów Empiku 2022 w kategorii literatura polska dla dzieci. Gratulujemy!

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

11.01.2023

Rozmowa z Arturem Górskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Arturem Górskim, autorem książki "Za kratami".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Sąpierz Katarzyna Puzyńska

Judaszowe Dziecko

Carol O'Connell

Olga Michnik

Judaszowe dziecko

Caroll O’Connell jest amerykańską malarką i autorką powieści kryminalnych, popularnych zarówno za oceanem, jak i na starym kontynencie. Jej wydana niedawno w Polsce książka „Judaszowe dziecko” została wyróżniona nagrodą im. Palle Rosenkrantza, przyznawaną najlepszej powieści kryminalnej, opublikowanej w języku duńskim.

Biorąc do ręki najnowsze dzieło wytwórni Prószyński i S-ka czujemy się niezwykle zaintrygowani zarówno tytułem jak i okładką książki. Jak można bowiem skojarzyć słowo „dziecko” (z definicji niewinne) z określeniem wywodzącym się od biblijnego zdrajcy – Judasza? Okazuje się, że można – tytułowe judaszowe dziecko oznacza przynętę, dzięki której seryjny morderca – pedofil zwabia do siebie upatrzoną ofiarę.

Sama okładka książki także przyciąga naszą uwagę i skłania do namysłu nad tym, co właściwie jest na niej przedstawione? Z początku wydaje się nam, że widzimy dwie identyczne małe dziewczynki pochylające się nad płytkim strumykiem. Jednak po bliższym przyjrzeniu się zaczynamy się zastanawiać, czy jedna z dziewczynek nie jest przypadkiem lustrzanym odbiciem drugiej? Jest to naprawdę niepokojąca i pobudzająca wyobraźnię grafika.

Akcja „Judaszowego dziecka” rozpoczyna się kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Wtedy to znikają nagle dwie dziesięcioletnie dziewczynki – uczennice szkoły dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Jedna z nich – Gwen, jest córką miejscowej pani burmistrz, natomiast druga – Sadie, jej znacznie uboższą przyjaciółką. Porzucony rower i podarta, pobrudzona ziemią kurtka dają świadectwo okrutnej prawdzie: dzieci zostały porwane.

Piętnaście lat wcześniej, także w okresie przedświątecznym, została porwana, wykorzystana seksualnie i brutalnie zamordowana inna dziewczynka – bliźniacza siostra policjanta, który teraz ma poprowadzić śledztwo. Zaczyna on podejrzewać, że te dwie sprawy są ze sobą powiązane. Chociaż winą za dawną zbrodnię został obarczony młody ksiądz, który od kilkunastu lat tkwi w więzieniu. Czyżby duchowny był niewinny, a prawdziwy zabójca wciąż pozostawał na wolności?

„Judaszowe dziecko” to doskonale napisany thriller o poszukiwaniu prawdy i mierzeniu się z demonami przeszłości. Ta przerażająca opowieść o sadystycznym pedofilu polującym na dzieci umożliwia nam wejrzenie w głębię ludzkich zachowań, pobudza najciemniejsze zakamarki naszej wyobraźni i budzi refleksję nad tym, co sprawia, że na pozór normalny człowiek, sąsiad, czy krewny nagle okazuje się zwyrodnialcem o zwichrowanej psychice. Czy, gdybyśmy przywiązywali większą wagę do wysyłanych przez niego sygnałów, moglibyśmy zapobiec tragedii? To pytanie zawsze pozostaje bez odpowiedzi…

Zdolność O’Connel do uświadamiania czytelnikowi, że zwyczajny człowiek może nosić w sobie potwora, jest cechą charakterystyczną jej stylu pisania. Kolejnymi zaletami książki są doskonale dopracowane postacie bohaterów i fascynująca, pełna niespodzianek i niespodziewanych zwrotów akcji fabuła.

Głównymi bohaterkami kryminału Carol O’Connel są dwie małe dziewczynki – śliczna Gwen i pasjonująca się krwawymi komiksami Sadie. Od ich pomysłowości i siły ducha zależy, czy uda im się przetrwać w rękach sadystycznego mordercy.

Innymi wyróżniającymi się postaciami są: młody policjant Rouge Kendall, lekarz medycyny sądowej Ali Racy – intrygująca kobieta z dużą blizną szpecącą jej pól twarzy, dr Mortimer Cray – psychiatra dźwigający ciężar wiedzy o mordercy, której jednak nie pozwala mu ujawnić etyka zawodowa, oraz Ojciec Paul Marie – skazany za zbrodnię, której nie mógł popełnić. Wszystkie te osoby są osobiście zaangażowane w poszukiwanie mordercy.

Każda z postaci jest przedstawiona bardzo realistycznie, tak jakbyśmy mieli do czynienia z żywymi ludźmi. Szczególnie subtelnie autorka opisuje zachowania rodziców przeżywających tragedię zaginięcia dzieci. Pokazuje, jak próbują podtrzymywać się nawzajem na duchu, nie tracąc wciąż nadziei na odnalezienie córek. Jak nie dopuszczając do siebie myśli o ich śmierci wciąż rozwieszają nowe zdjęcia zaginionych, a nocami krążą po okolicy łudząc się, że natrafią na jakiś ślad. Te opisy bardzo poruszają i skłaniają do refleksji jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Kunszt autorki przejawia się też w tym, że nawet pies, który odgrywa istotną rolę budzi w nas emocje: początkowo strach i przerażenie, później żal nad jego losem.
Reasumując – „Judaszowe dziecko” to bardzo dobrze napisany thriller, który czyta się jednym tchem, i który trzyma w napięciu aż do finału. I co najważniejsze: książka jest bardzo wzruszająca i zapadająca w pamięć na bardzo długo. Szczerze zachęcam do jej lektury.


http://qfant.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1854:carol-o%E2%80%99connell-%E2%80%9Ejudaszowe-dziecko%E2%80%9D