Strona główna / Fantastyka / Czaropis

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Czaropis

Blake Charlton

Rafał Śliwiak

Czaropis

„W Czaropisie udała się Charltonowi sztuka rzadko spotykana. W sposób bliski doskonałości połączył niezwykle interesującą przygodową fabułę, pełną budzących żywe emocje dramatycznych i zabawnych wydarzeń, z oryginalną i głęboko zakorzenioną w tkance kulturowej ludzkości wizją świata. Fundamentalnym założeniem, na którym opiera się funkcjonowanie owego świata, jest odwieczne przekonaniu człowieka o związku pomiędzy słowami a nazywanymi przez nie przedmiotami. Drugą stroną tego samego medalu okazuje się wiara w sprawczą moc wypowiadanych słów („Słowo stało się ciałem”), czy też – tłumacząc to na język współczesny – przekonanie, że to informacja kształtuje materialną rzeczywistość. Wszak niczym innym, jak właśnie informacją, jest opis stanów kwantowych czy kod DNA, doniesienia mediów czy wersy programów komputerowych.

Informacja, czyli słowa. Słowa, czyli zaklęcia. W uniwersum Czaropisu magia słów przenika każdy aspekt rzeczywistości. A na tę ostatnią składa się bogata mitologia, różnorodne wierzenia religijne, szeroka panorama stosunków społecznych, politycznych i ekonomicznych. Dzięki temu literacka wizja zyskuje zadziwiającą kompletność i komplementarność oraz staje się niezwykle przekonująca. Brawurowym debiutem Charlton wysoko ustawił sobie poprzeczkę. Miejmy nadzieję, że następnymi utworami będzie próbował ją przeskoczyć, zamiast odcinać kupony od swojego sukcesu, pisząc wyłącznie kolejne tomy czaropisowego cyklu. Chociaż trzeba przyznać, że poznawanie dalszych losów Nikodemusa także zapowiada się fascynująco.”

http://ksiazki.wp.pl/rid,4331,tytul,Zycie-jest-magicznym-jezykiem,recenzja.html