Strona główna / Literatura światowa / Przepis na życie

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Przepis na życie

Nicky Pellegrino

Magdalena Wołowicz

Z włoskiej kuchni

Uwielbiam książki, które w swej fabule zawierają wątek kulinarny. Uwielbiam czuć zapach gotowanych przez bohaterów potraw. Takie powieści konsumuję z łapczywością. Ale, żeby historia była lekkostrawna i nie odbijała się później zgagą, pisarz musi wykazać się sprawnym piórem, umiejętnością obrazowania, zdolnościami synestezyjnymi po to, by z wprawą
podrażnić wyobraźnię i kubki smakowe czytelnika. To wszystko udało się Pellegrino. Opisy włoskiej kuchni, bohaterowie, dla których gotowanie jest pasją, ogrody zasiane świeżymi ziołami i warzywami, a to wszystko podane w przepięknej włoskiej scenerii.

Nie lubię określenia „ literatura kobieca”, ale jeżeli uznać, że wyróżnikiem tego gatunku są wyraziste postaci kobiece, wątek romansowy, to „Przepis na życie” bez wątpienia wpisuje się w ten schemat. Mamy tu bowiem dwie bohaterki, prezentujące dwa pokolenia…Autorka zestawia je ze sobą na zasadzie kontrastu. Babetta – kobieta z ogromnym bagażem życiowego doświadczenia, przywiązana do jednego miejsca i jednego mężczyzny. Ona ma swój przepis na życie – jest nim rodzina, przyjaciele, ogród i oczywiście gotowanie, przez które można wyrazić swoje uczucia. Alice natomiast to młoda kobieta, która nie potrafi sobie znaleźć miejsca w świecie…

Nicky Pellegrino stworzyła powieść o tym, co w życiu najważniejsze – o pasji i przyjaźni. Bo warto zwrócić uwagę na relacje, jakie zawiązują się między bohaterami. Przyjaźń Leili i Alice to związek trudny, ale przepełniony bezwarunkową miłością. Obie różnią się od siebie – są jak ogień i woda, w przeciwieństwie do Babetty i Raffaelli, które zdają się być jedną osobą w
dwóch ciałach. Oczywiście stosunki damsko-męskie, poza kulinarnym wątkiem, wytyczają w tej powieści główną linię fabularną. Przyglądamy się zatem perypetiom miłosnym Alice i choć fabuła jest przewidywalna, zdarzają się czasem momenty zaskoczenia, co nadaje rytmu całej powieści.

Trzeba przyznać, że Nicky Pellegrino jest dobrą kucharką, podała bowiem czytelnikom danie lekkostrawne, w którym umiejętnie pomieszała wątki smakowe, podając do tego romansowy deser.

http://kacikzksiazkami.blog.onet.pl