Strona główna / Fantastyka / Pod kopułą

Aktualności

13.01.2022

PSIE PAZURY nagrodzone Złotym Globem

Z przyjemnością ogłaszamy, że ekranizacja książki Thomasa Savage'a "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion została nagrodzona Złotym Globem w kategorii najlepszy film dramatyczny!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Chąśba Katarzyna Puzyńska
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Arabska kochanka Tanya Valko

Pod kopułą

Stephen King

Maciej Sadlik

Pod Kopułą

Na samą myśl o sporządzeniu recenzji najnowszej książki „króla” dostawałem dreszczy. Jak objąć tak wielką, monumentalną wręcz, powieść w kilkunastu zdaniach? Potem stwierdziłem jednak, że najlepiej zacząć od samego początku i zwyczajnie brnąć naprzód.
A zatem wyobraźmy sobie "Pod Kopułą" w naszych rękach. Jest naprawdę obszerna; z pewnością będzie się wyróżniać na półce. Jest opasła, ale nie ciężka, doskonale leży w dłoni – to niezwykle istotne, bo przez wiele godzin jej z nich nie wypuścimy. Okładka, jak zawsze, jest doskonała. Pierwsze stronice ujawniają ogrom pracy autora, a także dają pewne pojęcie o szczegółowości świata i mnogości intryg. Dostajemy rozległy spis mieszkańców miasteczka Chester's Mill, a także poręczną mapkę. Jeśli nie będziecie czytać "Pod Kopułą" dość szybko, z pewnością powrócicie do tych pierwszych stron. To, oczywiście, dlatego, że King zafundował nam książkę naprawdę gęsto zaludnioną. Fani poczują się jak w domu, a może będą nawet odrobinę poirytowani, gdyż, koniec końców, to nie pierwsza książka tego autora, skupiająca się na małym miasteczku i perypetiach jego mieszkańców. Ten chwilowy niepokój szybko znika, gdyż postaci okazują się bardzo wyraziste i wiarygodne. Najciekawsze jest jednak to, jak tytułowa Kopuła zmienia bohaterów. A czymże ona jest? Niewidzialnym kloszem, który oddziela mieszkańców miasteczka od reszty świata. Jest główną osią fabularną powieści i autor naprawdę postarał się, by wszystko związane z nią było dopięte na ostatni guzik. Począwszy od tego, jak próbują z nią walczyć rząd i armia, aż po to, jak zmienia przejrzystość powietrza - wszystko jest logiczne i wiarygodne. Najciekawsze jest jednak to, jak poczucie całkowitej izolacji i związanego z nią, do wyboru: strachu lub wzrostu pewności siebie, wpływa na ludzi. Nasuwają się tu mocne skojarzenia ze słynnym Stanfordzkim eksperymentem więziennym.
Można wysunąć twierdzenie, ze King doskonale zna się na ludziach - nie tylko wiarygodnie opisując ich poczynania i rozterki, ale i grając na uczuciach czytelników. Nie pamiętam, kiedy ostatnio czułem tak silna więź z bohaterami książki, ani kiedy ostatnio pragnąłem zstąpić do świata powieści i gołymi rękami rozprawić się z pewnymi postaciami. Przez te 928 stron naprawdę byłem mieszkańcem Chester's Mill.