Strona główna / Literatura polska / Przeklęte, zaklęte

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Przeklęte, zaklęte

Irena Matuszkiewicz

Wiktoria Miklaszewska

Klątwa to tylko pretekst

Pasjonujące dzieje pięciu kobiet z jednej rodziny tak naprawdę są historią przemian obyczajowych w Polsce dwudziestowiecznej. Najstarsza z bohaterek, Marcjanna, woli mieć w chałupie polepę zamiast podłogi z desek, „bo łatwiejsza w utrzymaniu”, skrzętnie ukrywa przed „ojcami” fakt, że umie czytać, nie nosi majtek i uważa stanik za coś nieprzyzwoitego. Najmłodsza – Agnieszka, konserwatorka sztuki – żyje z chłopakiem „na kocią łapę” i chodzi w stringach. „To mają być majtki? I pomyśleć, że sto lat musiało minąć, żeby kobiety znowu zaczęły biegać z gołymi tyłkami” – wzdycha jej babcia Eleonora, której zły los nie pozwolił nie tylko wyjść za ukochanego, ale skończyć wymarzonej szkoły mimo wielkich zdolności. Dla mnie najciekawszy jest właśnie opis życia na wsi na „ścianie wschodniej” na początku wieku. Gdzieś w tle toczy się historia, wybucha wojna, a tu wszystko toczy się swoim trybem, każdy pilnuje swego, owdowiała, pozbawiona przez brata spadku Marcjanna każdy grosz odkłada na zakup ziemi, żałując sobie i córkom nawet najprostszych przyjemności. Klątwa Cyganki, która rzekomo miała wpłynąć na losy pięciu pokoleń kobiet – żadna miała nie wyjść za mąż z miłości – to tylko zabieg kompozycyjny autorki, pretekst do ukazania codziennych kłopotów, dążeń, osiągnięć. Warto przeczytać tę świetnie napisaną książkę choćby po to, żeby uświadomić sobie, jak nam dobrze...

Wiktoria Miklaszewska