Strona główna / Literatura polska / Przeklęte, zaklęte

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Przeklęte, zaklęte

Irena Matuszkiewicz

Wiktoria Miklaszewska

Klątwa to tylko pretekst

Pasjonujące dzieje pięciu kobiet z jednej rodziny tak naprawdę są historią przemian obyczajowych w Polsce dwudziestowiecznej. Najstarsza z bohaterek, Marcjanna, woli mieć w chałupie polepę zamiast podłogi z desek, „bo łatwiejsza w utrzymaniu”, skrzętnie ukrywa przed „ojcami” fakt, że umie czytać, nie nosi majtek i uważa stanik za coś nieprzyzwoitego. Najmłodsza – Agnieszka, konserwatorka sztuki – żyje z chłopakiem „na kocią łapę” i chodzi w stringach. „To mają być majtki? I pomyśleć, że sto lat musiało minąć, żeby kobiety znowu zaczęły biegać z gołymi tyłkami” – wzdycha jej babcia Eleonora, której zły los nie pozwolił nie tylko wyjść za ukochanego, ale skończyć wymarzonej szkoły mimo wielkich zdolności. Dla mnie najciekawszy jest właśnie opis życia na wsi na „ścianie wschodniej” na początku wieku. Gdzieś w tle toczy się historia, wybucha wojna, a tu wszystko toczy się swoim trybem, każdy pilnuje swego, owdowiała, pozbawiona przez brata spadku Marcjanna każdy grosz odkłada na zakup ziemi, żałując sobie i córkom nawet najprostszych przyjemności. Klątwa Cyganki, która rzekomo miała wpłynąć na losy pięciu pokoleń kobiet – żadna miała nie wyjść za mąż z miłości – to tylko zabieg kompozycyjny autorki, pretekst do ukazania codziennych kłopotów, dążeń, osiągnięć. Warto przeczytać tę świetnie napisaną książkę choćby po to, żeby uświadomić sobie, jak nam dobrze...

Wiktoria Miklaszewska