Strona główna / Fantastyka / Pan Błysk

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Pan Błysk

J.R.R. Tolkien

Ewa Kopecka

Pan Błysk

Czasami zastanawiam się, jak to się dzieje, że niektórzy pisarze zapisują się w świadomości dużej liczby ludzi, tylko za sprawą swoich najpoczytniejszych dzieł. Zaś inne, równie ciekawe utwory z ich przebogatego dorobku, są przez długie lata pomijane lub znane tylko wąskiemu gronu miłośników danego pisarza. Na szczęście taka krzywdząca wybiórczość powoli jest zwalczana i dzięki temu w ręce polskiego czytelnika została oddana jedna z literackich perełek pt.: "Pan Błysk".

J.R.R. Tolkien, obdarzony godną do pozazdroszczenia wyobraźnią zasłynął jako twórca krainy zwanej Śródziemie. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że pisarz ten sprawdził się również jako autor książek skierowanych do młodszego sympatyka słowa pisanego. Takim właśnie utworem jest "Pan Błysk" opowiadający o perypetiach tytułowego bohatera i całej gamy barwnych, wyrazistych postaci jak np.: ni to królika ni żyrafy o wdzięcznej nazwie Żyrólik. Całość okraszona została absurdem typowym dla angielskiego dowcipu. Pisarz postarał się również, by w jego ilustrowanej książce, niczym w baśni nie zabrakło morału.

Na oddzielną uwagę zasługuje forma w jakiej została wydana książka J.R.R. Tolkiena. Dobry jakościowo papier, sympatyczne rysunki oraz fragmenty oryginału stwarzają piękny kolekcjonerski efekt. Już samo trzymanie jej w rękach i kartkowanie sprawia prawdziwą przyjemność.

Chociaż jak wspomniałam wcześniej, ta przeurocza książeczka była napisana z myślą o dzieciach, to jednak ten fakt nie powinien pod żadnym pozorem odstręczać dorosłych czytelników. Wręcz przeciwnie. "Pan Błysk" będzie doskonałym prezentem dla każdego wiernego miłośnika twórczości J.R.R. Tolkiena. Bowiem pod swoją "niepozorną" formą skrywa trochę inne oblicze mistrza powieści fantasy. Oblicze, które naprawdę warto poznać - choćby poprzez wspólną lekturę z dziećmi. Zapewniam, że podczas zgłębiania przygód pana Błyska, powodów do uśmiechu nie zabraknie zarówno pociechom, jak również rodzicom.