Strona główna / Fantastyka / Pan Błysk

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Pan Błysk

J.R.R. Tolkien

Ewa Kopecka

Pan Błysk

Czasami zastanawiam się, jak to się dzieje, że niektórzy pisarze zapisują się w świadomości dużej liczby ludzi, tylko za sprawą swoich najpoczytniejszych dzieł. Zaś inne, równie ciekawe utwory z ich przebogatego dorobku, są przez długie lata pomijane lub znane tylko wąskiemu gronu miłośników danego pisarza. Na szczęście taka krzywdząca wybiórczość powoli jest zwalczana i dzięki temu w ręce polskiego czytelnika została oddana jedna z literackich perełek pt.: "Pan Błysk".

J.R.R. Tolkien, obdarzony godną do pozazdroszczenia wyobraźnią zasłynął jako twórca krainy zwanej Śródziemie. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że pisarz ten sprawdził się również jako autor książek skierowanych do młodszego sympatyka słowa pisanego. Takim właśnie utworem jest "Pan Błysk" opowiadający o perypetiach tytułowego bohatera i całej gamy barwnych, wyrazistych postaci jak np.: ni to królika ni żyrafy o wdzięcznej nazwie Żyrólik. Całość okraszona została absurdem typowym dla angielskiego dowcipu. Pisarz postarał się również, by w jego ilustrowanej książce, niczym w baśni nie zabrakło morału.

Na oddzielną uwagę zasługuje forma w jakiej została wydana książka J.R.R. Tolkiena. Dobry jakościowo papier, sympatyczne rysunki oraz fragmenty oryginału stwarzają piękny kolekcjonerski efekt. Już samo trzymanie jej w rękach i kartkowanie sprawia prawdziwą przyjemność.

Chociaż jak wspomniałam wcześniej, ta przeurocza książeczka była napisana z myślą o dzieciach, to jednak ten fakt nie powinien pod żadnym pozorem odstręczać dorosłych czytelników. Wręcz przeciwnie. "Pan Błysk" będzie doskonałym prezentem dla każdego wiernego miłośnika twórczości J.R.R. Tolkiena. Bowiem pod swoją "niepozorną" formą skrywa trochę inne oblicze mistrza powieści fantasy. Oblicze, które naprawdę warto poznać - choćby poprzez wspólną lekturę z dziećmi. Zapewniam, że podczas zgłębiania przygód pana Błyska, powodów do uśmiechu nie zabraknie zarówno pociechom, jak również rodzicom.