Strona główna / Literatura polska / Bez końca

Aktualności

18.11.2019

Informacja o zmianie regulaminu

Informujemy, że z dniem 18 listopada 2019 r. ulegają zmianie niektóre postanowienia regulaminu korzystania z księgarni internetowej Prószyński i S-ka.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Bez końca

Adam Kaczanowski

Elżbieta Oleksy

Bez końca


Z książką jest jak z przyjacielem - trzeba się dobrze dobrać. Nie każda powieść spełni oczekiwania każdego czytelnika, ta jednak jest przerażająco blisko ogólnie pojętego ideału. Tu doskonałość opiera się na kunszcie. Ale czym dokładnie jest ten kunszt, ten warsztat autora? W czym się przejawia? To swoboda prowadzenia głębokiej fabuły, inteligentne wnikanie w życiorysy świetnie zarysowanych sylwetek bohaterów, to lotny styl i działająca na wyobraźnię, chwytliwa forma. Książka jest studium psychologicznym obywateli współczesnego świata, ukazuje pozornie zwykłe życie złudnie zwyczajnych ludzi. Trudno tu o jakąś przypadkowość, chyba że życiem rządzi przypadek. Trudno też o obojętność, chyba że potrafi się przejść beznamiętnie nad ludzkim losem. Książka wciąga, zachęca do wnikania w cudze życie, to raj dla ciekawskich i dla tych, których fascynuje duchowy ekshibicjonizm. Każdy z bohaterów ma swój styl, swoją drogę którą konsekwentnie podąża, pchany dziwnym determinizmem, jakby nic od niego nie zależało. A przecież każdy z nich chce coś zmienić, coś ulepszyć... Dlaczego tego nie robi? Dlaczego pozwala losowi miotać swoim życiem? Czy wszyscy jesteśmy takimi listkami na wietrze? Lektura książki dostarcza materiału do refleksji, czytelnik stawia sobie wiele inspirowanych fabułą pytań. Jeśli znajduje na nie odpowiedzi w powieści, to są one subtelne i jedynie przemycone w słowach, czytelnik musi je skrupulatnie wysublimować i przerobić "po swojemu". To pasjonująca lektura, nie tylko na wakacje.