Strona główna / Literatura światowa / Wzgórza Toskanii

Aktualności

10.11.2021

Spotkanie online z Beatą Sabałą-Zielińską

W środę 10 listopada o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR 2. Nie każdy wróci" .

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

09.10.2021

Rozmowa z Lucyną Olejniczak

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Lucyną Olejniczak, utorką książki "Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski

Wzgórza Toskanii

Ferenc Máté

Anna Kutrzuba

Wzgórza Toskanii

Moda na Toskanię jest wszechobecna, a Ferenc Máté, autor bestsellerowych „Wzgórz Toskanii”, tylko umacnia jej mit jako krainy winem i oliwą płynącej. Jego Toskania pachnie orzeźwiającym zapachem bazylii, leśnym aromatem funghi* (*grzyby) i słodyczą czerwonych pomidorów. W prażącym słońcu prezentuje się niezwykle malowniczo – zieleniejące się wzgórza, czerwony pył ze spieczonych ziem Afryki i chłodna bryza znad Morza Tyrreńskiego. A gdzieś za horyzontem, lecz wcale nie tak daleko, ośnieżone szczyty Apeninów. Właśnie tak musiał wyglądać biblijny Eden.

Zauroczony nieziemskim krajobrazem, Ferenc postanawia opuścić Nowy Jork i osiąść wraz z małżonką, malarką Candace, w starym gospodarstwie ulokowanym na jednym ze wzgórz w południowej Toskanii, w pobliżu Montepulciano. Nie znając włoskiego ani włoskich obyczajów, postanawia w ciągu miesiąca znaleźć dom marzeń. „Wzgórza Toskanii” to opowieść o perypetiach dwojga Amerykanów, którzy postanowili porzucić dotychczasowe życie i obrać zupełnie nową drogę. O ludziach, którzy chcieli nauczyć się żyć i cieszyć z życia tak, jak robią to Toskańczycy – „piano, piano, con calma”. Powoli, powoli, ze spokojem.

Choć akcja „Wzgórz Toskanii” dzieje się w 1987 roku, Ferenc Máté wydał swoją książkę dopiero jedenaście lat później. Opublikował ją bowiem w 1998 roku. W Polsce swoją premierę miała dopiero teraz, w rok po wydaniu kontynuacji „Wzgórz…”, „Winnicy w Toskanii”. Nie jest więc to pozycja najnowsza, lecz bez wątpienia i tak rodząca zainteresowanie. Na pewno sięgną po nią ci, którzy już mieli okazję zapoznać się z chronologicznie późniejszymi perypetiami zakochanego w Toskanii Amerykanina. Podczas gdy w „Winnicy w Toskanii” jego miłość do tego uroczego zakątka kwitnie, we „Wzgórzach”… dopiero się rozpoczyna.

„Wzgórza Toskanii” to napisana ze swadą i humorem opowieść o życiu amerykańskiego małżeństwa na toskańskiej prowincji. O tym, jak Ferenc i Candace z dnia na dzień, nierzadko w komicznych okolicznościach, dowiadują się coraz więcej o Toskanii i jej potrawach, zwyczajach, kulturze. Stają się częścią niewielkiej, wielobarwnej społeczności, zaprzyjaźniając z niekonwencjonalnym pośrednikiem nieruchomości, który szaleje za podgrzybkami, jedną z najstarszych mieszkanek Montepulciano czy intrygującym księdzem. Od swoich sąsiadów uczą się codziennego życia w gospodarstwie – wykonywania prostych czynności, wsłuchiwania się w odgłosy przyrody i czerpania radości z każdego kontaktu z innym człowiekiem. Ich przystanią okazuje się piękna, kamienna rezydencja o nazwie La Marinaia (Żona Marynarza).

Niespieszny rytm życia, jakie prowadzą, znajduje odzwierciedlenie w tempie akcji książki. Jest ono powolne, opieszałe, spokojne. Paradoksalnie, to właśnie w nim tkwi urok „Wzgórz Toskanii”. Woń świeżo skoszonej trawy, ciepło letniego słońca, chropowata faktura kamienia… Tę książkę chłonie się zmysłami. I choć niesie opowieść, jaką słyszeliśmy już zapewne wiele razy – bajkową, uproszczoną, idylliczną – jest ciepła i pełna pogody ducha przez co stanowi idealną lekturę na wakacje.

Dziennik Literacki:
www.dziennik-literacki.pl