Strona główna / Biografie, wspomnienia / Amália Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Amália Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado

Vítor Pavão dos Santos

Joanna Rajtar

Amalia Rodrigues

„Bo fado to stan duszy, to pieśń, która oznacza przeznaczenie i która nosi w sobie takie właśnie piętno”. Królowa pieśni melancholijnych Amalia Rodrigues w książce Vitora Pavao dos Santosa „Amalia Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado” opowiada nie tylko o sobie jako osobie, ale poznajemy ją przede wszystkim przez pryzmat wykonywanych utworów, które jak żadne inne aż lepią się od emocji. Książkę czytałam zanurzona w fotel, ze śpiewającą Amalią w tle, co jeszcze potęgowało uczucie zupełnego oderwania od rzeczywistości i przeniesienia się w pamięci razem z Amalią do ważnych miejsc w jej życiu. Chyba nikt tak jak ona nie rozsławił swojego kraju na arenie międzynarodowej w pozytywnym znaczeniu. Czytając książkę człowiek zupełnie naturalnie przenosi się wspomnieniami do małego portowego baru w Lizbonie, gdzie po raz pierwszy usłyszałam fado na żywo. Do tej pory czuję ciarki na plecach. Polecam każdemu wędrówkę z diwą fado, bo doprawdy każdy znajdzie coś w niej dla siebie.