Strona główna / Biografie, wspomnienia / Amália Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado

Aktualności

03.07.2021

5. Zlot w Lipowie 2021: edycja jubileuszowa online

W sobotę 3 lipca o godz. 20:00 zapraszamy na piąty, jubileuszowy Zlot w Lipowie 2021, czyli spotkanie wszystkich czytelniczek i czytelników twórczości Katarzyny Puzyńskiej!

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

19.06.2021

Rozmowa z Krzysztofem Potaczałą

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Krzysztofem Potaczałą, autorem książki "Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska Żydówka Tanya Valko
  2. Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Krzysztof Daukszewicz
  3. Rączka rączkę myje Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Amália Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado

Vítor Pavão dos Santos

Joanna Rajtar

Amalia Rodrigues

„Bo fado to stan duszy, to pieśń, która oznacza przeznaczenie i która nosi w sobie takie właśnie piętno”. Królowa pieśni melancholijnych Amalia Rodrigues w książce Vitora Pavao dos Santosa „Amalia Rodrigues. Najsłynniejsza śpiewaczka fado” opowiada nie tylko o sobie jako osobie, ale poznajemy ją przede wszystkim przez pryzmat wykonywanych utworów, które jak żadne inne aż lepią się od emocji. Książkę czytałam zanurzona w fotel, ze śpiewającą Amalią w tle, co jeszcze potęgowało uczucie zupełnego oderwania od rzeczywistości i przeniesienia się w pamięci razem z Amalią do ważnych miejsc w jej życiu. Chyba nikt tak jak ona nie rozsławił swojego kraju na arenie międzynarodowej w pozytywnym znaczeniu. Czytając książkę człowiek zupełnie naturalnie przenosi się wspomnieniami do małego portowego baru w Lizbonie, gdzie po raz pierwszy usłyszałam fado na żywo. Do tej pory czuję ciarki na plecach. Polecam każdemu wędrówkę z diwą fado, bo doprawdy każdy znajdzie coś w niej dla siebie.