Strona główna / Fantastyka / PRAWDA

Aktualności

30.09.2022

Spotkanie z Tanyą Valko i Igorem Kaczmarczykiem w Warszawie

W czwartek 6 października o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" oraz Igorem Kaczmarczykiem, autorem książki "Islamskie fatum".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka

PRAWDA

Terry Pratchett

Mateusz Pacholik

Nie bierzcie prawdy zbyt dosłownie!

William próbował i w rezultacie... mamy przed sobą solidną dawkę klasycznej pratchettologii. Nowy tom cyklu przynosi odpowiedzi na kolejne gnębiące ludzkość pytania, chociaż tym razem są to quaestiones o niezbyt odległej dacie produkcji. Co się stanie, jeśli sprasować fakty i ułożyć je w równych kolumnach? W jaki sposób justyfikacja wpływa na bieg wydarzeń? Czy grubymi nićmi szyte historie można oddać tłustym drukiem? I jakie szanse w tym biegu ma prawda, skoro nawet nie wciągnęła butów, podczas gdy kłamstwo robi już drugie okrążenie?

Pytania nachodzą młodego Williama, mimowolnego redaktora pierwszej gazety w Ankh-Morpork, ale nie są same. Na końcu każdego z nich wyrasta bujna fizjonomia, a nawet bulwy ziemniaczane o kształtach ponoć zabawnych. Bywa, że pytający gestykulują rękami nadmiernie zajętymi ostrymi przedmiotami wiadomej intencji. Wszystko przez to, że plotka choć biegnie boso dociera do nieodpowiednich uszu w najmniej odpowiednim momencie. William dwoi się i troi, by dotrzymać jej kroku i podłożyć nogę.
 
„Prawdy” nie należy traktować zbyt dosłownie. To nie jest rzecz o tym, jak rozkręcić Nową Firmę kosztem rozkręcenia szeregu organizmów żywych przejawiających zupełnie niejasną i uporczywą chęć ucieczki. Nie jest to również instruktaż fotografii dla zwolenników honorowego krwiodastwa z dostawą do krwiobiegu gratis. „Prawda” pokazuje jak łatwo zrymować plotkę z informacją. A przecież można pisać białe wiersze. Nie są może tak efektowne, ale przynajmniej człowiek nie pobrudzi się krwią, nie daj boże (obecnie urzędujący) własną.